Rok draka přichází. Slaví i Vietnamci v obci Potůčky

Právě dnes se to stane. Zajíce vystřídá drak. V mnoha asijských zemích dnes budou podle lunárního kalendáře slavit příchod nového roku. Pro Vietnamce je to nejdůležitější den roku, který budou pochopitelně slavit i tady v Česku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modlitebna v obci Potůčky | Foto: Pavel Polák

Jak? V Krušných horách, v příhraniční obci Potůčky, to zjišťoval Pavel Polák. Vydal se do tamější buddhistické modlitebny.

Napravo i nalevo jsou obchody a stánky. U nich vietnamští trhovci. Několika německým důchodcům, kteří jsou na obchůzce, se snaží prodat všechno možné. Cigarety, boty, oblečení. Já v Potůčkách hledám něco jiného.

Na zemi leží koberce, ze stropu visí různá cinkátka, u stěny je oltář a na něm několik Budhů různých velikostí, mezi nimi květiny. Před oltářem klečí a modlitbu odříkává paní Mui Nguyen, sedmapadesátiletá žena, která modlitebnu vybudovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravu Vietnamců v obci Potůčky na oslavu nejdůležitějšího dne roku zachytil ve své reportáži Pavel Polák

Před čtyřmi lety prý měla vnuknutí, že v minulém životě byla kněžkou. To byl důvod, proč si tento svatostánek zařídila.

Paní Mui Nguyen žije v Česku od konce 80. let. Dříve prodávala u stánku. Teď se ale hlavně stará o oltář. Na vietnamský Nový rok, nejdůležitější svátek v roce, prý u něj bude rušno.

Pomodlit se přijdou desítky Vietnamců z Potůčků a okolí. K Novému roku to patří. Aby prý zahnali loňskou smůlu. A aby jim ten nový přicházející rok přinesl jenom štěstí.

Vietnamský Silvestr je ve srovnání s tím českým klidnější. Říká to dcera paní Mui Nguyen, skoro třicetiletá Thanh, která ale více používá české jméno Hanka.

Na stole leží mísa, na které je, jak se dovídám, tradiční vietnamské novoroční cukroví.

„Semínka z dýně, zázvor v cukru a sušenou mandarinku, kokos v různch barvách“ popisuje Hanka.

Paní Mui Nguyen má do budoucna velké plány. V příštím roce by chtěla svou modlitebnu přestavět na chrám a mít v něm opravdového buddhistického mnicha. Šťastný nový rok draka!


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme