Rok Jiřího Ovčáčka: pokračování kauzy Peroutka, nepravdy i nekorektní kabaret

Jiří Ovčáček není politik. Jako mluvčí prezidenta republiky patří v podstatě mezi obyčejné státní úředníky. Přesto jeho velmi ostré tweety a výroky letos natolik výrazně promluvily do veřejného dění, že jej na české politické scéně nešlo přehlédnout. Ostatně vysloužil si i vlastní divadelní představení - nekorektní kabaret Ovčáček Čtveráček, který představilo Městské divadlo Zlín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Pražském hradě. | Foto: Filip Jandourek

Jiří Ovčáček na sebe přitáhl pozornost nezvyklou horlivostí v obraně politiky prezidenta Miloše Zemana, ale i nebývale ostrou kritikou jeho názorových oponentů. A i když většina výroků proběhla jen sociálními sítěmi, pár jich stačily zachytit i rozhlasové vlny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rok Jiřího Ovčáčka podle Marie Bastlové

„Nejde rozhodně o čin občanského odporu ani o žádný politický akt, i kdyby se k tomu takto někdo zpětně přihlásil, je to prosté vandalství. Celá ta aktivita evokuje období druhé republiky, období fašizujících se Čecháčků. Já si vůbec nedovedu představit, že by se něco takového mohlo stát v Londýně nebo ve Washingtonu a to se bavíme o zemích s dlouhou demokratickou tradicí. Je to ostuda,“ bránil v březnu Jiří Ovčáček návštěvu čínského prezidenta v Praze, která patřila mezi hlavní jarní počiny hlavy státu.

A ještě expresivnější byl prezidentův mluvčí, když kritizoval akci umělecké skupiny Ztohoven, která na Hradě vyvěsila červené trenýrky a odnesla si prezidentskou standartu, kterou později rozstříhala a posílala lidem v obálkách. „Počin skupiny Ztohoven si zaslouží pouze jedno jediné označení – prasárna,“ řekl Ovčáček.

Kauza Peroutka

Podobnou horlivost mluvčí dlouhodobě nasazuje také v kauze Ferdinanda Peroutky a jeho údajného článku Hitler je gentleman. Jeho existenci Ovčáček dodnes hájí, i když ho nenašel a i když soud konstatoval, že článek neexistuje a Hrad se za slova o něm musí omluvit. Což mimochodem pořád neučinil. A to i přes to, že historici před dvěma měsíci oznámili, že sporný článek nalezli, a byl vlevo dole, jak tvrdil prezident, ovšem nikoliv v Peroutkově Přítomnosti, ale v Rudém právu.

Rok 2016 ministra financí Andreje Babiše: Čapí hnízdo, lex Babiš a zavedení EET

Číst článek

„Tento nález je velmi zajímavou indicií, ale nic více. V mém dalším pátrání po článku, o kterém hovořil pan prezident, a ten článek, respektive ten nález, je velmi zajímavý z jednoho hlediska, protože on poukazuje na politiku agrárníků za první republiky a je paradoxem doby, že právě tyto agrárníky Ferdinand Peroutka svými články podporoval,“ prohlásil Ovčáček.

Ovčáčkovy nepravdy

Prezidenta Miloše Zemana hájil s takovou vervou, že se kvůli němu neváhal i několikrát zaplést do lží, jako například v kauze řízení letového provozu a prezidentova pozdního příjezdu na pohřeb bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče.

Jiří Ovčáček, tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana | Foto: Šárka Ševčíková

Letovým dispečerům se hradní mluvčí nakonec musel omluvit. A omlouvat se nakonec musel i za slova prezidenta, že se americký velvyslanec Andrew Schapiro nezúčastnil oslav státního svátku 28. října na Pražském hradě.

„Pan prezident byl mylně informován odborem protokolu, že pan velvyslanec nebyl přítomen na oslavách státního svátku 28. října a pokud tedy tato informace nebyla správná, tak se pan prezident panu velvyslanci omlouvá,“ prohlásil tehdy.

Důvěryhodnost mluvčího prezidenta republiky ale kromě podávání mylných informací a nenalezeného Peroutkova článku podlomila ještě jedna věc. A to sice rozhovor Petra Žílky, mluvčího skupiny Ztohoven pro DVTV, ve kterém hodnotil úspěch akce vyvěšení rudých trenýrek na Pražském Hradě.

Rok Tomia Okamury: zabodoval v krajích a doufá, že se dostane i do sněmovny

Číst článek

„U nás ve skupině má každý svoji jasně danou roli. Pan Ovčáček se jí zhostil úžasně, díky němu to má velký ohlas. Ted je už asi každému jasné, že člena skupiny Ztohoven se podařilo infiltrovat na Pražský hrad,“ tvrdil v DVTV Žilka.

A protože od mluvčího Zhotoven šlo o zjevnou nadsázku, je zřejmé, že Jiří Ovčáček mluvčím prezidenta republiky zůstává.

Marie Bastlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme