Rokytnice nad Jizerou uhájila u soudu svou stavební uzávěru. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost

Město Rokytnice nad Jizerou na Semilsku uhájilo před Nejvyšším správním soudem (NSS) svou stavební uzávěru z listopadu 2021. Soud zamítl kasační stížnost společnosti Rocket Nice One, která se podle obchodního rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. V Rokytnici má firma pozemky, na kterých kvůli uzávěře nemůže uskutečňovat své záměry. Rozhodnutí NSS je dočasně zpřístupněné na úřední desce.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostel svatého Michaela archanděla, Rokytnice nad Jizerou

Kostel svatého Michaela archanděla, Rokytnice nad Jizerou | Zdroj: Profimedia

Uzávěra prakticky znemožňuje stavět v Rokytnici nové domy. Je časově omezená do okamžiku přijetí změny územního plánu, nejdéle má platit do 30. října 2023. Změna územního plánu by měla reagovat na stanoviska Správy Krkonošského národního parku, například ve vztahu k ochraně lučních stanovišť v okolí města.

Firma se nejprve obrátila na Krajský soud v Hradci Králové, ten však stavební uzávěru ponechal v platnosti. Vyškrtnul z ní jen menší část, která upravovala udělování výjimek a zvýhodňovala stavebníky, kteří mají s městem uzavřenou smlouvu o spolupráci. Následovala kasační stížnost, podle které uzávěra zasáhla do legitimního očekávání firmy, navíc prý už omezení v souhrnu trvá příliš dlouho – navazuje totiž na starší uzávěry.

Podle NSS zatím omezení stavební činnosti v obci nevybočilo z přípustného časového rámce. Soud připomněl, že hlavní motivací pro stavební uzávěru byla ochrana životního prostředí a že blízkost národního parku komplikuje územní plánování.

„Postup při přípravě změny územního plánu je ztížen blízkostí národního parku, v jehož ochranném pásmu se území odpůrce (město Rokytnice nad Jizerou) nachází. Na tomto místě soud připomíná, že národní parky jsou oblasti s nejvýznamnějšími přírodními fenomény a jedná se o nejpřísněji chráněná územní. Je tedy třeba klást velký důraz na jejich řádnou ochranu, která je bezpochyby ve veřejném zájmu,“ stojí v rozsudku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme