Rolníci budou místo blokády hranic jen demonstrovat

Čeští zemědělci budou v pondělí na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti jen demonstrovat. Původně přitom plánovali blokádu. Rolníci chtějí protestem upozornit na situaci českých chovatelů prasat, které prý ohrožuje rostoucí dovoz masa do obchodních řetězců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávkující zemědělci | Foto: Jan Rosenauer

O mírnější formě protestu rozhodl krizový štáb na základě výsledků středečního jednání, na němž se sešli zástupci ministerstva zemědělství, farmářů, zpracovatelů a obchodních řetězců.

Výstražné demonstrace by se mělo podle viceprezidenta Agrární komory Pala Novotného zúčastnit přes 200 lidí, vyzbrojených transparenty. Budou rozdávat letáky a uzeniny z domácí produkce. Neměli by při tom omezit dopravu.

"Včera na základě jednání na ministerstvu zemědělství, kde nedošlo ke komplexní dohodě, bylo rozhodnuto, že zemědělci uspořádají tuto akci, ne jako blokádu hranic, ale jenom jako protestní akci. Bude to v pondělí od 11 hodin na hraničním přechodu Dolní Dvořiště," řekl Radiožurnálu Novotný.

Farmáři v úterý původně pohrozili blokádou hraničního přechodu s Rakouskem kvůli rostoucímu dovozu vepřového masa do obchodních řetězců v Česku. Rakouskou hranici si zemědělci vybrali z toho důvodu, že odtud začal nedávno ve velkém dovážet vepřové maso obchodní řetězec Interspar.

Tento řetězec nedávno zrušil prodej českého masa ve více než polovině svých obchodů. Zahraniční vepřové maso prodávají také obchody Ahold nebo Tesco. Podle Agrární komory kvůli dovozu čeští producenti masa ročně tratí přes 2,4 miliardy korun.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme