Vlivný státní úředník z kauzy Nagyová získal majetek za desítky milionů. Kde na něj vzal, není jasné

Podle svého advokáta nemohl po propuštění z vazby najít práci, i tak někdejší vysoký státní úřední Roman Boček z ODS získal třetinový podíl v říčanské nemocnici. Jeden z hlavních aktérů kauzy Nagyová akcie koupil od neprůhledné švýcarské firmy a posléze je za zhruba 50 milionů korun prodal společnosti Agel. Není ovšem jasné, kde na nákup vzal. Ještě coby ministerský náměstek totiž v roce 2012 deklaroval, že žádné větší majetky nevlastní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Boček na snímku z prosince 2016, kdy soud řešil kauzu takzvaných trafik

Roman Boček na snímku z prosince 2016, kdy soud řešil kauzu takzvaných trafik | Foto: Jan Handrejch/Právo | Zdroj: Profimedia

Roman Boček má za sebou dlouhou kariéru ve státní správě, která zahrnuje vysoké a vlivné posty náměstků na ministerstvech zemědělství a dopravy.

Působil ale také v představenstvu Českých drah nebo státního pivovaru Budějovický Budvar a zájmy státu zastupoval rovněž v dozorčích radách Českých aerolinií nebo státního podniku Lesy České republiky.

Roman Boček a kauza Nagyová

  • Roman Boček byl vlivným členem středočeské ODS a také úředníkem ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase. Zastával díky tomu posty náměstka na ministerstvech dopravy i zemědělství, působil v dozorčích radách státních podniků a nakonec zakotvil v představenstvu ve společnosti České dráhy.
  • V roce 2013 ale skončil ve vazbě, když ho policie obvinila v takzvané kauze Nagyová. Boček měl podle obvinění dělat prostředníka mezi Nečasem a jeho asistentkou a dnes manželkou Janou Nečasovou na jedné straně a rebelujícími poslanci ODS Markem Šnajdrem, Petrem Tluchořem a Ivanem Fuksou na druhé.
  • Z této pozice měl zařizovat, aby trojice poslanců složila mandáty a nechali projít daňový balíček, který odmítali. Za to měli dostat lukrativní posty ve vedení státních podniků.
  • Dotyční poslanci tak učinili a posty skutečně získali. Boček však svou vinu v kauze odmítá a loni mu dal za pravdu i Obvodní soud pro Prahu 1, který ho zatím nepravomocně osvobodil.

Jeho zářnou úřednickou kariéru ale v roce 2013 utnula takzvaná kauza Nagyová a zatýkání v těsném okolí tehdejšího premiéra Petra Nečase z ODS.

Kvůli podezření z politické korupce skončil Boček na měsíc ve vazbě. A po propuštění se mu – podle vyjádření jeho právníka – kvůli trestnímu stíhání už v pracovním životě příliš nevedlo.

„Protože mu nikdo nechce dát práci, tak já jsem mu ji tímto způsobem dal,“ zdůvodňoval loni advokát Petr Toman, proč Bočka dosadil do vedení několika svých firem.

Ve stejné době, kdy údajně nemohl najít zaměstnání, ale Boček podle nového zjištění Radiožurnálu získal třicetiprocentní podíl ve firmě provozující nemocnici ve středočeských Říčanech. Balík akcií měl přitom hodnotu v řádu desítek milionů korun.

Boček ho získal v období mezi dubnem 2015 a začátkem ledna 2017, jak vyplývá z dokumentů zveřejněných loni v obchodním rejstříku. Založil je tam nový majitel nemocnice, kterým se koncem roku 2017 stala zdravotnická skupina Agel miliardáře Tomáše Chrenka.

Ta za celou nemocnici zaplatila tehdejším akcionářům podle své výroční zprávy téměř 162 milionů korun. Na Bočka tak za jeho třicet procent připadlo přibližně 48 milionů korun.

Nemocnice v Říčanech | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Boček: Dobře já!

Z čeho Roman Boček investici do lukrativního podílu v nemocnici financoval, není jasné. Ve svém posledním majetkovém přiznání z roku 2012 tehdejší náměstek ministra zemědělství uvedl, že žádné větší movité ani nemovité majetky nevlastní.

Exministr Prymula bude šéfovat nemocnici v Říčanech. Skupině Agel miliardáře Chrenka doteď radil

Číst článek

A o rok později pak Lidové noviny informovaly, že na stavbu rozlehlé vily poblíž Prahy v hodnotě přes 13 milionů korun si půjčil zhruba polovinu na hypotéku.

Na aktuální otázky Radiožurnálu ohledně financování zdravotnické investice sice někdejší státní úředník odpověděl velmi obsáhle, žádné konkrétní informace ale nesdělil.

„Šlo o prostředky mé vlastní, čisté, řádně nabyté, po poctivém zdanění, které ani ve světle všech současných nejpřísnějších pravidel nemají sebemenší chybičku. Takže – na férovku – jsem to platil prachama, a ty byly fajn!“ napsal doslova.

A podobně odpověděl i na dotaz, za jakou cenu třetinový balík akcií koupil: „Dobrá otázka. Dnes si s uspokojením říkám, že za dobrou. Dobře jsem udělal. Fakt, že jo. Dobře já!“

Například odborník na oblast praní špinavých peněz a bývalý protikorupční detektiv Kamil Kouba v této souvislosti upozornil, že nejasný původ majetku vysokých státních zaměstnanců budí pochybnosti.

„Zdroj peněz je zcela zásadní k posouzení, zda se jedná o ukázku politického byznysu, zneužití informací z dob jeho působení na postu náměstka ministra či o korupci. Netransparentnost zdroje peněz poskytuje prostor pro pochybnosti,“ konstatoval Kouba ze společnosti AML Officer.

Vila Romana Bočka | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Finanční výkazy

K ceně, za niž Boček téměř třetinový podíl v nemocnici koupil, není možné ve veřejných zdrojích dohledat jakékoliv informace. Sám exnáměstek pouze naznačil, že prodával daleko dráž, než za kolik kupoval.

„Šlo o prostředky mé vlastní, čisté, řádně nabyté, po poctivém zdanění, které ani ve světle všech současných nejpřísnějších pravidel nemají sebemenší chybičku.“

Roman Boček

„Daří se mi investovat do projektů méně, než kolik z projektů nakonec získávám na exitu, což je primárním účelem podnikání. A projekt nemocnice Říčany považuji uvedeným prizmatem za velmi zdařilý,“ konstatoval.

Razantní zvýšení hodnoty firmy Boček vysvětlil vlastní pílí a přidanou hodnotou své odborné práce, díky které se „z nevalně vypadající horniny zatřpytí drahé kameny“.

Jenže háček je v tom, že Boček držel podíl relativně krátce – maximálně dva a půl roku. A veřejně dostupné informace o hospodaření akciové společnosti Nemocnice Říčany jakémukoliv razantnímu zhodnocení neodpovídají.

„Ze zveřejněného účetnictví za roky 2015 až 2017 nevyplývá, že by se s firmou stalo něco zásadního, kvůli čemu by měla mnohonásobně narůst její hodnota,“ řekl Radiožurnálu na základě dostupných finančních výkazů Vladimír Králíček z fakulty účetnictví Vysoké školy ekonomické.

Tržní hodnotu firmy ale podle něj účetnictví společnosti určit nedokáže.

Nemocnice v Říčanech | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podíl od tajemné firmy

Než Roman Boček podíl v nemocnici získal, dělily se její akcie mezi exministra zdravotnictví za ODS Luďka Rubáše, který vlastnil 30 procent akcií, a dva místní lékaře s minimálními podíly necelých dvou procent.

Zbylý dvoutřetinový balík držela neprůhledná švýcarská firma Orvilink. Tu v Česku už v době jejího vzniku v roce 2008 zastupovali právníci z Tomanovy advokátní kanceláře, jak vyplývá z plných mocí založených v obchodním rejstříku.

O tom, že akcie od Švýcarů získal právě Boček, sama nemocnice v době jeho spoluvlastnictví nikde neinformovala. To udělal zpětně až Agel, když loni založil do rejstříku starší výroční zprávu za rok 2017. Právě v ní nový vlastník odhalil, že nemocnici kupoval také od Bočka. A také že bývalý ministerský náměstek získal akcie od firmy Orvilink.

Státní lesy před lety prodaly lukrativní pozemky v Kersku, teď je vlastní jejich elitní právníci. Prý náhodou

Číst článek

Kdy přesně k tomu došlo, není jasné. Sám Boček tvrdí, že si na to nevzpomíná. „K upřesnění termínu mohu říci, že na nebi byly lehké mráčky jako buclaté pusinky u cukráře na Letné a že přes oblohu právě přelétala mírně přerostlá volavka popelavá z polyuretanu. Plula vzduchem tiše,“ napsal se zjevnou ironií. Komu konkrétně patřila společnost Orvilink, když od ní podíl v nemocnici kupoval, neupřesnil.

Radiožurnál už loni informoval, že za Bočkova působení v dozorčí radě Lesů ČR získala švýcarská firma přes svou českou dceřinku od tohoto státního podniku jinak nedostupné lukrativní pozemky v Kersku u Prahy.

Firmu, na kterou jsou parcely v hodnotě desítek milionů napsané, posléze majetkově převzal advokát Toman a do jejího čela postavil právě Bočka. Zdůvodnil to již zmíněným argumentem, že jeho klienta nechce nikdo jiný zaměstnat.

Kauza Nagyová znovu u soudu

Roman Boček měl v té době skutečně značně pošramocenou pověst. V roce 2013 ho totiž policie zatkla a obvinila z korupce. Podezřívala ho z toho, že měl – coby zákulisní vyslanec tehdejšího premiéra a jeho asistentky a nynější manželky Jany Nečasové (tehdy Nagyové) – korumpovat trojici rebelujících poslanců ODS.

Petr Nečas a Jana Nečasová přicházejí k soudu | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Marku Šnajdrovi, Ivanu Fuksovi a Petru Tluchořovi měl podle kriminalistů nabízet lukrativní posty ve státních podnicích výměnou za to, že se vzdají poslaneckého mandátu a nechají tak projít daňový balíček, se kterým nesouhlasili. Mimochodem – všichni poslanci se mandátu opravdu vzdali a posty opravdu získali.

Boček jakoukoliv vinu od počátku odmítal a loni v srpnu mu dal za pravdu i Obvodní soud pro Prahu 1, který jeho i manžele Nečasovy zatím nepravomocně osvobodil. Proti rozhodnutí se Rostislav Bajger z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci odvolal, kauzu tak bude znovu řešit pražský městský soud.

‚Vhodně odladěné PR‘

Někdejší náměstek strávil po zatčení měsíc ve vazbě a na svobodu se dostal v červenci 2013. Od té doby je jeho působení zamlžené.

V době, kdy dokázal získat majetek za desítky milionů korun, nebyl podle obchodního rejstříku zapsán ve statutárních orgánech jakékoliv firmy.

A ačkoliv advokát Toman dříve tvrdil, že jeho klient nemohl sehnat práci, sám Boček uvedl, že měl obchodních aktivit více. Ani v tomto případě ale nebyl konkrétní.

„Další výdělečné činnosti? Těch bylo a je, že je ani nespočítám. Nepokusím se ani o vzorek,“ napsal Radiožurnálu.

Rozpor s dřívějším vyjádřením svého právníka pak vysvětlil překroucením médii. „Nadto, oni advokáti bývají občas dramatičtí rétoři, a vhodně odladěné PR snad není trestným činem,“ poznamenal Boček.

Jeho jediné dohledatelné angažmá mezi posledním odevzdaným majetkovým přiznáním – s minimálním vykázaným majetkem – a nákupem akcií nemocnice se týká poradenské činnosti. Server Aktuálně.cz v roce 2014 napsal, že Boček pracuje jako poradce firmy zabývající se likvidací zdravotnického odpadu. Tou byla podle informací Radiožurnálu společnost Wastech.

Že by odměny pro poradce stačily na nákup lukrativního podílu v nemocnici, není pravděpodobné. Z účetních závěrek Wastechu vyplývá, že firma v té době zaměstnávala 25 lidí a na mzdy vynakládala okolo 11 milionů korun ročně. Na jednoho zaměstnance tedy v průměru připadala mzda 37 tisíc měsíčně.

Jakub Troníček, Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme