Soud opět zprostil exhokejistu Čechmánka obžaloby z podvodu. Státní zástupce se ihned odvolal

Zlínský krajský soud ve čtvrtek už potřetí nepravomocně zprostil bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka obžaloby z podvodu se škodou přes 15 milionů korun. Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Devětačtyřicetiletý Čechmánek vinu dlouhodobě popírá, hrozí mu až deset let vězení.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Čechmánek u Krajského soudu ve Zlíně v květnu 2018 | Foto: Zdeněk Němec/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Krajský soud v Čechmánkově jednání znovu neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení. „Podnikal jako fyzická osoba, tedy ručil veškerým majetkem. Měl celkem vysoké závazky, ovšem jak plyne ze znaleckého posudku, měl majetek, který daleko přesahoval tyto závazky,“ uvedl předseda senátu Radomír Koudela.

„Prokázalo se to, co my jsme od začátku tvrdili a jsme za to rádi. Věříme, že jednoho dne tato kauza skončí a budeme mít všichni klid“

Roman Čechmánek

„Nemáme kromě těch závazků jakékoliv jiné důkazy, které by svědčily o prokázání subjektivní stránky trestného činu. Tedy nevyváděl majetek, nepřeváděl majetek na další osoby, nesnažil se jiným způsobem umenšit svůj majetek,“ doplnil.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce Petr Matoušek se na místě odvolal, navrhoval nepodmíněný trest v rozmezí šesti let a čtyř měsíců až sedmi a půl roku.

Obhájce Tomáš Štípek žádal zproštění obžaloby. Čechmánek se cítí nevinný. „Nikdy jsem se nechtěl na nikom obohatit a nikdy jsem nejednal v úmyslu, že bych chtěl někoho poškodit,“ řekl bývalý hokejista, který se vzdal práva na odvolání.

„Prokázalo se to, co jsme od začátku tvrdili a jsme za to rádi. Věříme, že jednoho dne tato kauza skončí a budeme mít všichni klid,“ uvedl po vynesení rozsudku.

Soudní ping-pong

V minulosti krajský soud Čechmánka dvakrát obžaloby zprostil. Rozsudek vždy zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc do Zlína. Loňský zprošťující rozsudek krajského soudu zrušil vrchní soud po odvolání státního zástupce v celém rozsahu začátkem letošního roku. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování.

Obhajoba podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítl, neuspěla ani s ústavní stížností. Soudy argumentovaly tím, že v případu nebylo doposud pravomocně rozhodnuto.

Stavba minipivovaru

Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože mu tíživá finanční situace nedovolovala je plnit.

Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové nebo restaurační vybavení. Na podnikání si Čechmánek půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Soud podruhé zprostil Čechmánka obžaloby z podvodu, bývalý hokejista se zadlužil při podnikání

Číst článek

Postup insolvenčního správce ve čtvrtek Štípek znovu kritizoval, podle něj si neplnil své povinnosti a Čechmánka poškodil. Jako příklad uvedl dražbu minipivovaru.

Podle obhájce měl hodnotu okolo 30 milionů korun, v dražbě, do které se přihlásil jediný zájemce, se však prodal za necelých osm milionů korun. „V případě funkčního pivovaru ve Zlíně je to divné,“ řekl Štípek.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009.

Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. Nyní je asistentem trenéra v prvoligové slovenské Trnavě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme