Od srpna má běžet očkovací kampaň. Čtvrtá dávka je pro starší lidi nezbytná, říká vakcinolog Chlíbek

Zájem o očkování proti covidu-19 v Česku dál klesá. Ve všední dny si pro vakcínu přijde kolem 1500 až 2000 Čechů. Proočkovanost populace se dlouhodobě pohybuje kolem 65 procent. Plyne to z dat ministerstva zdravotnictví. Resort proto plánuje v srpnu spustit další očkovací kampaň, a to ještě před případnou podzimní vlnou pandemie. Přihlášky od firem na kampaň přijímá do 20. května. K tématu mluvil na Radiožurnálu vakcinolog Roman Chlíbek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Chlíbek

Podle vakcinologa Romana Chlíbka je možné, že se objeví nová varianta koronaviru (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Je podle vás důležité, aby se lidé nechali v létě znovu očkovat proti koronaviru?
Důležité to určitě je pro vybrané skupiny lidí. Skutečně se ukazuje, že nezbytnost a význam čtvrté dávky bude stoupat s věkem. Pro lidi seniorního věku nebo ty, kteří mají nějakým způsobem nemocnou nebo oslabenou imunitu – například onkologičtí pacienti, lidé procházející biologickou léčbou nebo lidé v domovech důchodců – se zcela jistě ukazuje, že tu účinnost a efekt jsou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Virus má veliký mutační potenciál, nová varianta se nedá vyloučit, říká vakcinolog Roman Chlíbek z Národního institutu pro zvládání pandemie

A co ti, kteří ještě nemají třetí dávku?
Pokud se nerozhodnou nikam cestovat a situace v České republice bude dobrá, tak se domnívám, že s touto dávkou mohou počkat na začátek předpokládané další sezony a očkování třetí dávkou realizovat na přelomu srpna nebo počátkem září. Ale lidem, kteří budou cestovat i přes léto, třeba do zemí, kde je ještě stále zvýšený výskyt covidu, bych třetí dávku doporučoval aplikovat nejpozději pět nebo šest měsíců po druhé.

Máte zpětně k dispozici nějaká data, která by dokázala, že je očkování proti covidu opravdu účinné?
Data jednoznačně potvrzující, že očkování efekt má, tady jsou. Dokonce už jsou data, jak je to s účinností čtvrté dávky například u osob ve věku šedesát a více let. U těchto lidí je účinnost proti závažnému průběhu nebo hospitalizaci šedesát osm procent, proti úmrtí sedmdesát čtyři procent a výskyt onemocnění jako takového snižuje až o polovinu. Skutečně, ten efekt je čtyřikrát méně frekventnější a závažnější covid než u lidí, kteří mají v uvozovkách jen tři dávky.

Máme počítat s tím, že se budeme muset proti covidu nechat přeočkovávat opakovaně? Že to neskončí u třetí čtvrté dávky?
Hodně bude záležet na tom, jestli se potvrdí, že se koronavirové infekce objeví v každé sezoně. Já jsem přesvědčen o tom, že ano; už teď se vidí za dvě uplynulé sezony, že se z toho stalo sezonní onemocnění. Tím pádem bude vždycky důležité přeočkování načasovat před očekávaným nástupem epidemie. V tuto chvíli hovoříme o měsících, jako jsou září nebo říjen.

Počet nových případů covidu dál klesá. V nemocnicích je nejméně pacientů od loňského září

Číst článek

Pokud letošní podzim ukáže, že přijde další podzimně-zimní vlna covidu, domnívám se, že bude nutné očkovat podobně jako chřipkou vždycky před přicházející sezonou. Proto také se vývoj vakcíny zaměřuje na kombinované očkovací látky, tak aby v jedné stříkačce byla ochrana jak proti covidu, tak proti chřipce.

Může se stát, že se na podzim zase objeví nějaká nová varianta koronaviru a očkování, které máme, na ni nebude fungovat?
Že se objeví nová varianta, je klidně možné. Je to virus a má veliký mutační potenciál, je schopen se neustále přizpůsobovat situaci, očkování i imunitě. Takže nová varianta se určitě nedá vyloučit. Na druhou stranu protilátky vždycky zkříženě reagují i na podobné jiné varianty.

Nemůžeme čekat, že to bude kompletně odlišný virus. On určité podobné rysy s předchozími variantami mít bude, takže efekt předchozích dávek lze očekávat i na případné nové varianty, ale myslím si, že se nevyhneme tomu, že se objeví očkovací látka – a ona už se připravuje – která bude reagovat třeba na variantu omikron.

Petr Král, Zuzana Machálková, hav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme