Ústavní soud odmítl stížnost Dolíhala, za loupež a vraždu dostal 20 let

Ústavní soud odmítl stížnost Romana Dolíhala v kauze loupeže 77 milionů korun z vozidla bezpečnostní služby u Slavkova na Vyškovsku. Má si odpykat 20 let ve vězení, a to nejen za samotnou loupež, ale také za pozdější vraždu velitele vozu s penězi. Odmítnutí stížnosti je patrné z justičních databází.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Zdroj: Profimedia

Odůvodnění zatím Ústavní soud nezveřejnil, známý není ani obsah Dolíhalovy stížnosti. S ohledem na anonymizaci usnesení nechtěla výsledek řízení komentovat ani mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Za loupež 77 milionů u Slavkova soud rozdal tresty od podmínky po 20 let

Číst článek

Loupež patří k největším v historii Česka. Stala se v srpnu 2006. Tři maskovaní muži přepadli vůz bezpečnostní služby, měli pistole a maketu bazuky.

Bývalí policisté většinu peněz investovali do nemovitostí, případně s různými výsledky svěřili nebo půjčili známým. Velitel vozu, možný komplic lupičů, zemřel čtyři roky po loupeži. Tělo se našlo až později na skládce u Drásova na Brněnsku.

Kromě Dolíhala byl odsouzen také jeho bratr Antonín, jenž dostal deset let, a Jaroslav Havlík, jenž si odpykává 11 let vězení. Jiří Bartoň, který pomáhal odklízet tělo velitele vozu, dostal u Krajského soudu v Brně 2,5 roku vězení s podmínečným odkladem na čtyři roky.

Roman Dolíhal s Havlíkem se neúspěšně obrátili na Nejvyšší soud. Loni konstatoval, že o vině není důvod pochybovat. Dílčí rozpory ve svědeckých výpovědích lze rozumně vysvětlit, obhajoba obviněných je prý účelová.

Dolíhal v dovolání poukazoval na porušení práva na spravedlivý proces, tvrdil, že justice nevyslechla svědky, na kterých trval. Kauzu podle něj ovlivnila „štvavá kampaň médií“. Dále zpochybnil totožnost těla nalezeného na skládce u Drásova. Setrvale tvrdil, že v době spáchání loupeže byl na jiném místě. Odsouzen byl především na základě výpovědi bratra, který se k činu přiznal a popsal přípravu i průběh přepadení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme