Soud šest let od obvinění zastavil stíhání bývalého státního zástupce Grygárka v kauze lobbisty Janouška

Městský soud v Praze zastavil stíhání bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, který byl obžalován ze zneužití pravomoci v souvislosti s kauzou lobbisty Romana Janouška. Informoval o tom v pondělí server Seznam Zprávy. Rozhodnutí podle něj není pravomocné. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje, proti němu podalo stížnost.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý náměstek pražského vrchního státního zástupce Libor Grygárek

Městský soud v Praze zastavil stíhání bývalého náměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

„Informaci, že moje stíhání bylo zastaveno, jsem dostal o víkendu,“ řekl Seznamu Grygárek, který obvinění od počátku odmítal. Jeho obžaloba se týkala mimo jiné okolností spojených s vyřizováním žádosti o právní pomoc, kterou českým žalobcům zaslalo Švýcarsko.

Zastavte mé trestní stíhání, žádá soud Grygárek. Bývalý žalobce je podezřelý ze zneužití pravomoci

Číst článek

Podle dřívějšího obvinění, které padlo již v roce 2013, Grygárek nedal pokyn k objasnění údajného praní špinavých peněz v zahraničí.

Švýcarsko

Podnikateli Janouškovi, o jehož spojení s Grygárkem opakovaně psala média, zablokovala konta ve Švýcarsku tamní prokuratura. Kvůli podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti vyšetřovala pohyby peněz v celkové výši dvou miliard korun, s žádostí o právní pomoc se obrátila i na české žalobce.

Podle Vrchního státního zastupitelství v Olomouci ale obžalovaný nedal pokyn k řádnému objasnění případu a existuje důvodné podezření, že tak postupoval záměrně kvůli osobnímu vztahu. V roce 2010 Švýcaři případ odložili.

Janouška poslaly soudy na 4,5 roku do vězení za to, že v roce 2012 srazil opilý autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl kvůli zdravotním důvodům dočasně propuštěn na svobodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme