‚Je nutno se oprostit od veřejného mínění.‘ Přečtěte si, proč soud pustil lobbistu Janouška na svobodu

Ve vězení byl vzorný, svého činu litoval, zaplatil odškodnění a také každoročně daruje 50 tisíc Nadaci policistů a hasičů. To je jen část důvodů, proč se Městský soud v Praze rozhodl před Vánoci pustit lobbistu Romana Janouška na svobodu. Pochybnosti o jeho zdravotním stavu neřešil. S institutem odvolání to podle soudu nesouvisí. Přečtěte si celý dokument, který pomocí informačního zákona získal Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek po propuštění z věznice v prosinci 2022

Roman Janoušek po propuštění z věznice v prosinci 2022 | Zdroj: Profimedia

„Odsouzený projevuje sebereflexi, lítost nad trestným činem, škody uhradil, uhradil pohledávky,“ napsala soudkyně Jaroslava Lišková do usnesení o propuštění.

Trest, který si Janoušek odpykával, byl následkem nehody před deseti lety, kdy v Praze úmyslně srazil autem ženu. Čelil obžalobě z pokusu o vraždu, prvoinstanční soud jej v dubnu 2014 potrestal třemi lety za těžké ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. V září téhož roku vrchní soud trest zpřísnil na 4,5 roku.

Janouška propustili z vězení loni před Vánoci 20. prosince na jeho žádost. Tu nejprve zamítl Obvodní soud pro Prahu 6 s tím, že odsouzený lobbista „dosud nesplňuje podmínku polepšení ani podmínku predikce řádného života v budoucnu“.

Jenže právě s tímhle závěrem nesouhlasil Městský soud v Praze, ke kterému se Janoušek po neúspěchu odvolal. „Jsou-li určité mlhavé pochybnosti, které nalézací soud uvádí, aniž by je však relevantně odůvodnil na základě konkrétních zjištění, je možno tyto nahradit délkou zkušební doby, případně jinými instituty,“ uvedla soudkyně.

Nemocný lobbista

Čtyřiapadesátiletý Janoušek si odpykal celkem zhruba 2,5 roku. Brněnská justice mu dříve výkon trestu opakovaně přerušovala na základě lékařských posudků, podle nichž muži po operaci hlavy hrozí těžké poranění mozku, potřebuje dohled a musí se při chůzi opírat o berli. Následně se však objevily pochybnosti, zda je jeho zdravotní stav skutečně tak závažný. Objevila se svědectví, kdy se Janoušek objevil na kole či na plovárně. 

‚Za chyby jsem už zaplatil dost.‘ Lobbista Janoušek se dostal předčasně na svobodu, odseděl víc než dva roky

Číst článek

Server Seznam Zprávy také zveřejnil fotografie z přelomu let 2019 a 2020, na nichž se Janoušek bez hole (v materiálech pro soud lobbista tvrdil, že se pohybuje s pomocí francouzských holí – pozn. red.) prochází na zasněžených svazích rakouských Alp v doprovodu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra.

Janoušek se tehdy bránil tím, že byl na ozdravném pobytu. Nakonec se ale musel do vězení vrátit.

Odvolací soud ale nyní jeho zdravotní stav neřešil. „Nelze klást k tíži odsouzenému, že před nástupem do výkonu trestu využil zákonných možností, jež měl k dispozici, nicméně faktem je, že nakonec nastoupil dobrovolně, nebyl do něho dodán. Zdravotní stav odsouzeného pak s institutem podmíněného propuštění samozřejmě nikterak nesouvisí, proto se jím ani nalézací soud, ani stížnostní soud nezabýval,“ napsala v rozsudku Lišková.

Podle ní tak není možné soudit, že se Janoušek nepolepšil. A obvodnímu soudu vytkla „dvojí přičítání“.

„S ohledem na uvedené není nutno soudit, že k procesu polepšení ještě nedošlo, a to v podstatě pro okolnosti spojené s přerušováním trestu ze zdravotních důvodů. Takovéto hodnocení (…) má totiž nádech tzv. dvojího přičítání, jež je dle konstantní judikatury nepřípustné,“ uvedla.

Lyže a sáňky. Lobbista Janoušek strávil předminulého silvestra místo vězení na horách v Rakousku

Číst článek

Zmínila také, že soud se nemá nechat ovlivňovat tím, co se píše v médiích. „Je nutno se při rozhodování oprostit od veřejného mínění, prezentace ve sdělovacích prostředcích atd., nelze ani přihlížet k tomu, zda jmenovaný je stíhán pro jinou trestnou činnost, která mu dosud nebyla prokázána, neboť ani dosud nebyl pravomocně odsouzen,“ podotkla.

Soud Janouška propustil za určitých podmínek: má sedmiletou zkušební dobu, v níž se musí takzvaně osvědčit, tedy nespáchat další trestný čin. Bude na něj dohlížet probační úředník. Soud Janouškovi zároveň uložil i docházení k terapeutovi kvůli problémům se zvládáním agresivity a nadužíváním návykových látek.

„Za chyby se platí, tak snad jsem zaplatil už dost,“ řekl novinářům Janoušek při odchodu z ruzyňské věznice. Podnikatel a lobbista byl v minulosti označován za „šedou eminenci“ pražské politiky. V médiích se objevoval ve spojitosti s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS).

ROMAN JANOUŠEK VE VĚZENÍ

  • V březnu 2012 obvinila policie lobbistu Romana Janouška z ohrožení pod vlivem návykové látky, neposkytnutí první pomoci a ublížení na zdraví poté, co v pražské Michli pod vlivem alkoholu naboural, od nehody ujel a řidičku druhého auta srazil a těžce zranil.
  • Policisté jej po prvotním výslechu propustili. Jejich postup prověřoval Útvar vnitřní kontroly.
  • V září 2014 rozhodl soud o trestu ve výši 4,5 roku nepodmíněně a sedmiletému zákazu řízení. Do vězení nastoupil v listopadu.
  • Začátkem roku 2015 žádal o přerušení výkonu trestu kvůli zdravotním problémům, soud žádost zamítl, v listopadu o přerušení žádal znovu.
  • V červnu 2016 mu byl trest přerušen do konce listopadu 2017. Následně žádal o prodloužení přerušení trestu. Odvolával se na problémy s hlavou, do níž po operaci začal krvácet.
  • Znovu měl do vězení nastoupit v dubnu 2020. V souvislosti s pandemií koronaviru a na základě špatného zdravotního stavu soud ale nástup k výkonu trestu odložil a přerušení prodloužil o rok.  
  • Další lékařská zpráva uváděla, že měl být nevyléčitelně nemocný a nucen nosit helmu.
  • Na přelomu let 2019 a 2020 měl však podle uniklých fotografií strávit několik dní v Alpách, také sám sportoval. Podle verdiktu soudu se choval, „jako by žádným závažným zdravotním stavem netrpěl“.
  • Lobbista poté do vězení opět nastoupil loni v červenci

Tereza Čemusová, Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme