Brněnský soud eviduje Janouškovu žádost o další odklad trestu. Spis posuzuje vězeňská služba

Krajský soud v Brně obdržel žádost podnikatele Romana Janouška o další přerušení výkonu trestu. Důvodem je opět jeho údajně špatný zdravotní stav. Přijetí Janouškova návrhu na odklad potvrdila pro iROZHLAS.cz ze strany soudu mluvčí Klára Belkovová. Spis lobbisty odsouzeného za úmyslné sražení ženy autem podle ní nyní posoudí vězeňská služba. Šetření ve věci provádí také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO).

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Profimedia

„Ano, návrh na další prodloužení přerušení výkonu trestu odnětí svobody jsme obdrželi, a to včetně lékařských zpráv,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová. Do vězení se má Janoušek vrátit na konci dubna.

Lobbista Janoušek podle ČT požádal o další přerušení trestu. Do vězení se měl vrátit koncem dubna

Číst článek

O Janouškově návrhu na další přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů ve čtvrtek informovala Česká televize. Soud lobbistovu žádost ale tehdy neevidoval, přijetí potvrdil až nyní.

Janoušek zatím strávil ve vězení zhruba rok a čtvrt. Výkon trestu mu byl přerušen opakovaně. Za to, že srazil svým vozem ženu a od nehody ujel, si má odpykat celkem 4,5 roku.

„Spisový materiál byl koncem minulého týdne obratem předložen Generálnímu ředitelství vězeňské služby ČR a Ústřední lékařské komisi se žádostí o posouzení aktuálního zdravotního stavu odsouzeného a stanovisko k zajištění odpovídající lékařské péče v podmínkách výkonu trestu odnětí svobody,“ doplnila mluvčí Belkovová.

Podobně se Janouškovou žádostí zabýval soud i loni. Tehdy lobbista argumentoval především špatným zdravím, které by ještě více mohla zkomplikovat případná nákaza koronavirem, která by mohla ohrozit jeho život. 

„Odsouzenému nelze zajistit odpovídající lékařskou péči bez toho, že by došlo k ohrožení života,“ shrnul loni v dubnu krajský soud v usnesení, kterým Janouškův nástup do vězení odložil.

Šetření Benešové

Seznam Zprávy letos v únoru získaly fotografie z přelomu let 2019 a 2020, kdy se Janoušek bez hole (v materiálech pro soud lobbista tvrdil, že se pohybuje s pomocí francouzských holí, pozn. red.) prochází na zasněžených svazích rakouských Alp v doprovodu kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. 

Janouškovým případem se kvůli tomu zabývá také ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Informace od soudu si vyžádala kvůli interpelaci předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Ten se ptal na to, jak je možné, že údajně vážně nemocný lobbista tráví čas místo „vězeňské cely“ na horách.

„Ono se nejedná o šetření, ale spíše zjištění, respektive zjišťování. O přerušení trestu rozhoduje soud a ministerstvo může pouze zprostředkovat informace za účelem odpovědi na interpelaci,“ přiblížil mluvčí resortu Vladimír Řepka. Odpověď na Jurečkovu interpelaci podle něj ministryně aktuálně chystá.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze podle rozsudku úmyslně srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014 a ve vězení pobyl do března 2016.

Trest mu byl opakovaně přerušen ze zdravotních důvodů, naposledy loni na jaře o rok. Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak ohrozit na životě.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme