Soud o znovuotevření Janouškova procesu nerozhodl. Předvolá jeho manželku a terapeuta

Soud, který podruhé posuzuje žádost lobbisty Romana Janouška o obnovu jeho trestního řízení, předvolá k výslechu Janouškovu manželku a jeho někdejšího terapeuta Ivana Doudu. Vyhoví tak návrhům státního zástupce i Janouškova obhájce. Zasedání bude pokračovat 4. února. Ke středečnímu jednání lobbista nedorazil, omluvil se ze zdravotních důvodů.

Praha (Aktualizováno: 11:45 15. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Roman Janoušek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pražský městský soud zamítl Janouškovu žádost o nové projednání jeho dopravní nehody už v roce 2016, což následně potvrdil i vrchní soud. Podnikatele odsouzeného ke 4,5 roku vězení se však loni na podzim zastali ústavní soudci, kteří žádost o obnovu řízení vrátili k novému projednání.

Soud zjišťoval, jak stoná Janoušek: vyjel si na kole, navštívil plovárnu. ‚Špatné podklady,‘ reaguje advokát

Číst článek

Nařídili, aby se městský soud lépe vypořádal s Janouškovými argumenty, že jeho počínání v době nehody ovlivnil hematom v mozku.

Předseda soudního senátu Tomáš Kubovec na středu znovu předvolal autory znaleckých posudků předložených obhajobou – psychiatra Jaroslava Zvěřinu, neurochirurga Petra Jelínka a bývalého znalce v oboru očního lékařství Jana Nováka.

Jelínek zopakoval, že subdurální hematom může vést ke zkreslenému vnímání, Novák popsal souvislost mezi hematomem a omezením zorného pole.

Znalec Zvěřina vypovídal na žádost Janouškova advokáta Lukáše Trojana za zavřenými dveřmi, veřejnost tak jeho slova neslyšela. Trojan pak novinářům řekl, že právě obsah této výpovědi vedl k návrhům na předvolání Janouškovy manželky a terapeuta Doudy. Advokát a státní zástupce Vladimír Pazourek se shodli na tom, že tato dvě svědectví pomohou dokreslit Janouškův stav v době nehody.

Pražský městský soud podruhé posuzoval žádost lobbisty Romana Janouška o obnovu jeho trestního řízení | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Ústavní soud případ vrátil

Pražský městský soud o Janouškově návrhu ve středu rozhodoval už podruhé. Ústavní soud totiž loni v říjnu případ vrátil s tím, že předchozí zamítavé rozhodnutí porušilo Janouškovo právo na soudní ochranu.

Lobbista Janoušek má šanci na obnovu procesu. Ústavní soud nařídil znovu projednat jeho návrh

Číst článek

„V tomto případě vykročili z pravidel pro obnovu řízení, kdy by měli pouze posuzovat to, zda nové skutečnosti a důkazy mohou změnit něco na rozhodnutí o vině a trestu. Soudy už tou úvahou, kdy do toho zasadily chování nebo jednání stěžovatele po nehodě, překročily rámec, který jim trestní řád a ústavní pořádek dává k dispozici,“ zdůvodnila pro Radiožurnál mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Janouškovi advokáti totiž o obnovu řízení požádali s tím, že mají v případu nové důkazy. Například znalecké posudky, podle kterých byl Janoušek v době nehody závislý na alkoholu a dalších návykových látkách. Taky poukazovali na údajnou poruchu zorného pole a na možnost, že Janouškovy rozeznávací schopnosti mohl ovlivnit hematom v mozku.

Městský i vrchní soud v Praze sice připustily, že tyto okolnosti mohly mít vliv na průběh nehody, ale zároveň dodaly, že takovou možnost vylučuje to, jak se po nehodě Roman Janoušek choval.

Sport i kulturní akce

Janoušek má ze zdravotních důvodů trest přerušen až do letošního jara. Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice u něj totiž po operaci hlavy existuje riziko těžkého poranění mozku a pobyt ve vězení by ho ohrožoval na zdraví i na životě.

Lobbista Janoušek neuspěl s další žádostí o prominutí zbytku trestu. Soud ji opět zamítl

Číst článek

Potom, co Pražský vrchní soud nechal Janouška sledovat, se ale ukázalo, že Janoušek mimo vězení sportuje i navštěvuje kulturní akce.

V roce 2012 Janoušek v opilosti naboural v pražské Michli do cizího vozu a od nehody ujel. Když zastavil na červenou, řidička z druhého auta ho dohonila, stoupla si před jeho vůz a chtěla s ním situaci řešit.

Janoušek proti ní nejdřív dvakrát popojel, potom se na zelenou rozjel, ženu srazil a ujel. Za to původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu. Nakonec byl odsouzený za těžké ublížení na zdraví. O obnovu procesu požádal v roce 2016, ale městský ani vrchní soud v Praze mu nevyhověly.

Janouškův advokát Lukáš Trojan | Foto: Tereza Chlubná | Zdroj: Český rozhlas

Veronika Šírová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme