34 kilo zlata, 53 milionů v korunách, milion v eurech. Co chce vrátit soud Janouškovi a dalším a proč?

Celkem na šest stránek vyšel soupis zajištěného majetku, který zatím nepravomocně pražský městský soud vrátil odsouzenému podnikateli Romanu Janouškovi, jeho obchodnímu partnerovi Luboši Paškovi a dalším třem lidem. Ti všichni byli letos v březnu zproštěni obžaloby v kauze laboratoře Chambon, která měla vylákat podvodně od zdravotních pojišťoven téměř 240 milionů korun. Co vše je na soupisce majetku, který se má vrátit do rukou svých majitelů?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek u soudu (archivní foto)

Roman Janoušek u soudu (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„39 ks bankovek o nominální hodnotě 5000,- Kč (celkem 195 000 Kč), 57 ks bankovek o nominální hodnotě 50 GBP (2850 BGP = 86 309,40 Kč)“. Tak začíná výpis zajištěných věcí v usnesení z 11. května, které pražský městský soud zveřejnil na svém webu.

‚Jednání nebylo trestné.‘ Soud zprostil podnikatele Janouška a další čtyři lidi obžaloby v kauze Chambon

Číst článek

A výpis položek pokračuje dál. Celkem na šesti stránkách je popsáno vše, co policie zabavila během prohlídek několika domů a bytů v roce 2013. Tehdy se rozjela tzv. kauza Chambon, v níž si obžalobu vyslechlo pět lidí – lékaři Soňa Peková a Tomáš Kozák, podnikatelé Petr Ullrich a Luboš Pašek a také známý podnikatel a lobbista Roman Janoušek.

Pro připomenutí:. Společnost Chambon, ve které většina obžalovaných působila, prováděla podle státního zástupce Alexandra Dadama v letech 2009 až 2011 nejprve přes jinou laboratoř a pak i sama vyšetření na přítomnost extrahumánního genomu, což jsou zejména infekční viry či bakterie.

Protože k tomu neměla oprávnění, účtovala pojišťovnám za analýzu lidské DNA, která je dražší. Janoušek se měl do trestné činnosti zapojit tak, že od června 2009 do října 2010 pobíral plat jako zaměstnanec společnosti Chambon. Celkem měla vylákat podvodně od zdravotních pojišťoven téměř 240 milionů korun.

Pozbylo důvodu

Jenže pražský městský soud před třemi měsíci všechny osvobodil a ačkoliv případ bude znovu posuzovat Vrchní soud v Praze, kam se státní zástupce odvolal, uvolnil i veškerý zajištěný majetek.

„Dne 4. 3. 2022 byl ve věci vyhlášen rozsudek, kterým byli všichni obžalovaní (…) podané obžaloby zproštěni. Z toho důvodu pozbylo další zajištění předmětných náhradních hodnot, jakož i omezení práv akcionáře, důvodu a předseda senátu (…) rozhodl o zrušení uvedených zajištění a omezení.“

Tak předseda senátu soudu Tome Frankič zdůvodnil v jednom odstavci své rozhodnutí majetek všem aktérům kauzy vrátit. Celkem jde o peníze, akcie a zlato za více než 150 milionů korun. Jak uvedly před týdnem Seznam Zprávy, které na vracení majetku upozornily, zhruba 80 milionů je podnikatele Luboše Paška. Zbytek pak připadá na další aktéry v čele s Janouškem.

Článek pokračuje pod dokumentem.

Zlato, směnky, hotovost

Největší část zajištěného majetku, který by se teď mohl vrátit Janouškovi a dalším, tvoří české koruny v hotovosti. Policisté při domovních prohlídkách před devíti lety zajistili bankovky v hodnotě 53,1 milionu korun.

Proč lobbista Janoušek není ve vězení? Hrozí mu uskřinutí mozku, musí nosit helmu, zdůvodnil soud

Číst článek

Zabavili ale také bankovky v jiných měnách – téměř jeden milion eur, tedy přibližně 24,5 milionu korun, bezmála 85 tisíc amerických dolarů v hodnotě 1,7 milionu korun, britské libry v hodnotě 190 tisíc korun a pak spíš drobné v chorvatských kunách, ukrajinských hřivnách, švýcarských francích i dirhamech, měně Spojených arabských emirátů.

Další položky na seznamu zajištěných a poté soudem vrácených věcí tvoří cihličky investičního zlata – kilové, půlkilové i slitky o váze jedna unce. Celkem téměř 34 kilogramů zlata za 28,9 milionu korun.

Poslední na seznamu jsou akci celkem devíti společnosti za zhruba 32 milionů korun a směnka u Investiční a Poštovní banky za 11,6 milionu korun.

Chorvatská linka

Janouškovi se ale vedle zajištěných věcí z kauzy Chambon vrátila také část majetku, které v létě 2014 zabavila zadarská policie v sídle společnosti Magnitudo, d. o. o, kterou Janoušek založil se svým dlouholetým partnerem Zoranem Kazimirovičem.

Soud přikázal policistům, aby Janouška přivezli do vězení. Lobbista sám nastoupil na Pankrác

Číst článek

„V posuzované věci předmětné finanční prostředky, které byly dočasně odebrány, tj. odňaty dne 25. 8. 2014 při domovní prohlídce (…) již dle spisového materiálu nejsou pro účely tohoto trestního řízení třeba,“ zdůvodnil to předseda senátu Frankič v dalším dokumentu zveřejněném na webu soudu

Oproti penězům, které zajistila pražská policie v rámci šetření kauzy Chambon, se ale jedná o nižší částky. „U příležitosti provedené prohlídky od správce domu T. Š. byla kromě jiného převzata větší částka peněz v různých měnách (…), a to 170 270,00 Euro, 36 125,00 Kun, 195 USD a 10 000,- Kč. Tyto peníze byly nalezeny v trezoru, který byl umístěn v koupelně prvního poschodí objektu,“ popisuje se v usnesení objem peněz.

Ty patřily dle prohlášení společnosti Magnitudo z konce roku 2020 právě Janouškovi, který si o ně zažádal. Celkem by se tak vlivnému lobbistovi mohly z této chorvatské linky vrátit bankovky v celkové hodnotě přesahující 4,3 milionu korun (dle aktuálních kurzů).

„Současně pak ze spisového materiálu nevyplývá, že by předmětné peněžní prostředky měly patřit nějaké jiné osobě. Za této situace tak soud rozhodl o vrácení odňatých peněžních prostředků JUDr. R. J.,“ uzavírá Frankič v usnesení.

Roman Janoušek si nyní odpykává 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme