Lobbista Janoušek má šanci na obnovu procesu. Ústavní soud nařídil znovu projednat jeho návrh

Ústavní soud ve čtvrtek dal lobbistovi a podnikateli Romanu Janouškovi šanci na nový proces. Justice musí znovu rozhodnout o návrhu na obnovu řízení, původně pražské soudy návrhu nevyhověly. Podle ústavních soudců však porušily Janouškovo právo na soudní ochranu. Za sražení ženy si má lobbista odpykat celkem 4,5 roku, momentálně má trest přerušen ze zdravotních důvodů.

Brno (Aktualizováno: 13:40 31. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek | Foto: Petr Novotný | Zdroj: Profimedia/CNC

Opilý Janoušek srazil ženu automobilem v roce 2012 v Praze Michli. Po předchozí kolizi se jej snažila na křižovatce zastavit. Původně čelil Janoušek obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky.

Příběh odsouzeného lobbisty Romana Janouška. ​​Z kina Blaník až k loutkáři tahajícímu za nitky

Číst článek

V roce 2016 požádal o obnovu řízení, nevyhověl mu však ani městský, ani Vrchní soud v Praze. Obhajoba předkládala například znalecké posudky, údajně prokazující Janouškovu závislost na alkoholu a dalších návykových látkách. „Tato skutečnost je svou povahou v řízení nová,“ řekl při vyhlášení nálezu soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní stížnost poukazovala také na poruchu zorného pole jako na důsledek chronického subdurálního hematomu v mozku. Oba pražské soudy podle stížnosti chybovaly při hodnocení důvodů pro obnovu, které Janoušek uváděl. Závěry soudů jsou podle Janouška v rozporu s právní úpravou, předpojaté a nepřezkoumatelné.

Soud zjišťoval, jak stoná Janoušek: vyjel si na kole, navštívil plovárnu. ‚Špatné podklady,‘ reaguje advokát

Číst článek

Stížnost čekala na rozhodnutí Ústavního soudu od roku 2017. Nyní by měl znovu rozhodovat Městský soud v Praze.

Trest nastoupil Janoušek už v listopadu 2014. V brněnské věznici ale zůstal jen do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn na svobodu. Momentálně má trest přerušený do jara příštího roku kvůli závažným zdravotním problémům.

Janoušek také dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl. V létě nechal Vrchní soud v Praze těžce Janouška sledovat a ukázalo se, že chodí bez doporučeného doprovodu na plovárnu, vyjel si na kole nebo navštívil galerii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme