Lobbista Janoušek musí nastoupit do vězení, rozhodl soud. Zdravotní stav není překážkou

Soud rozhodl o nástupu lobbisty Romana Janouška zpět do vězení i s odkazem na veřejný zájem na spravedlivém odpykání trestu. Pobyt ve věznici, kam je Janoušek zařazen, není vzhledem k tamní zdravotní péči rizikový, uvedl Stanislav Cik, mluvčí Vrchního soudu v Olomouci. Přerušení výkonu trestu na konci dubna prodloužil Krajský soud v Brně. Proti rozhodnutí podal stížnost státní zástupce.

Olomouc (Aktualizováno: 10:38 12. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. | Foto: Milan Malíček / Právo | Zdroj: Profimedia

Soud vzal v úvahu i to, že se lobbista dosud na svobodě chová, jakoby žádnými závažnými zdravotními problémy netrpěl, dodal mluvčí.

Janoušek měl podle rozhodnutí Městského soudu v Praze nastoupit do vězení do 3. května, a to právě vzhledem k podané stížnosti žalobce, kvůli níž další odklad trestu nenabyl právní moci, zjistila ČTK.

Soud rozhodl o návratu Janouška do vězení. V pondělí má padnout konečné slovo

Číst článek

Poslední pravomocné rozhodnutí ohledně přerušení trestu ze zdravotních důvodů bylo platné do 30. dubna letošního roku. Krajský soud v Brně mu přerušení výkonu trestu na konci dubna prodloužil o další dva roky. Proti usnesení podal stížnost státní zástupce, Vrchní soud v Olomouci o ní v neveřejném jednání rozhodl koncem června.

„Při rozhodování o přerušení výkonu trestu je nutné posuzovat závažnost nemoci, kterou odsouzený trpí, možnosti věznice zajistit odpovídající léčbu, délku zbytku nevykonaného trestu a veřejný zájem na tom, aby si odsouzený spravedlivě odpykal uložený trest,“ informoval mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Stanislav Cik.

„Krajský soud v Brně pochybil, když se zaměřil zejména na skutečnost, zda je nebo není odsouzený vážně nemocen. Nezabýval se dostatečně skutečností, zda věznice je nebo není schopna zajistit adekvátní lékařskou péči, byť ve spolupráci se specializovanými zdravotnickými zařízeními,“ dodal Cik.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku vězení za to, že autem srazil ženu a od nehody ujel. Výkon trestu mu soud ze zdravotních důvodů na jeho žádost přerušuje opakovaně. Za mřížemi dosud strávil zhruba rok a čtvrt.

Dle Cika jsou zavádějící lékařské zprávy předkládané soudu od roku 2016. „V nich je označován stav odsouzeného jako fatální a konečný. Zvláštní je, že od té doby se jeho zdravotní stav radikálně nezměnil,“ komentoval.

Podle lékařských posudků Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit, a Janouška tak zabít.

Tomáš Pancíř, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme