Roman Onderka: ČSSD si dokážu představit v opozici i v koalici

Každý z členů sociální demokracie bude hlasovat podle svého vědomí a svědomí, a neměl by hlasovat podle doporučení sekretariátu nebo představitelů strany. Právě tak hodnotí v pořadu 20 minut Radiožurnálu místopředseda ČSSD a poslanec Roman Onderka referendum sociálních demokratů o vládě s hnutím ANO.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Onderka | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

Hlasovací koalice hnutí ANO, komunistů a SPD v Poslanecké sněmovně zablokovala jednání o kauze Novičok a roli prezidenta Miloše Zemana v této kauze. Bude taková koalice nadále pokračovat, pokud vznikne vláda s účastí ČSSD?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s poslancem a místopředsedou ČSSD Romanem Onderkou o sociálně demokratickém referendu o vládě s hnutím ANO.

„Andrej Babiš a hnutí ANO říká, že ne. Ale pojistky pro to nejsou v žádném z dokumentů,“ říká Roman Onderka s tím, že vztah koalice je o partnerech, respektu a důvěře. „To, co je napsáno, to jsou takové zásady možné spolupráce,“ dodává.

Zároveň upozorňuje, že partneři mají dodržovat slovo, které si dají. Pokud na grémiu Poslanecké sněmovny padne dohoda o hlasování, se kterou kluby souhlasí, a hned při hlasování o programu se to poruší, tak to podle jeho slov není dobré.

„Je to o tom, jak rozhodnou členové sociální demokracie, každopádně toto nebezpečí zde hrozí a uvidíme, jak bude reálné,“ říká.

Sociální demokracii si také dokáže představit v opozici i v koalici. Pokud má rozhodnout členská základna, tak musí mít podle Onderky dostatek informací, nikoliv ovlivňování.

Článek vznikl pro Český rozhlas Radiožurnál.

Marie Bastlová, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme