Ministr Vojtěch předpokládá, že Prymula na konci května skončí. ‚Tady se mě bojí,‘ řekl náměstek

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že jeho náměstek Roman Prymula skončí ve funkci na konci května, jak sám avizoval. Všechny informace se ministr dozvěděl z médií, což považuje za zvláštní. S Prymulou o tom ještě osobně nemluvil, řekl novinářům. Prymula chtěl z ministerstva odejít už v březnu, k setrvání ho podle jeho vyjádření přemluvil premiér Andrej Babiš (ANO). S ním také svůj případný odchod řeší v současné době.

Praha (Aktualizováno: 20:29 19. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch, Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Předpokládám, že na ministerstvu skončí na konci května tak, jak avizuje. Ale zatím mě sám neinformoval. Myslím, že věci by se primárně měly řešit u stolu, ne přes média,“ řekl ministr. Byl by rád, kdyby epidemiolog Prymula s resortem dál externě spolupracoval jako expert.

Epidemiolog Prymula zvažuje konec na ministerstvu k 31. květnu. Zůstane, pokud se splní dvě podmínky

Číst článek

Prymula v úterý večer v televizi Nova potvrdil, že na odchodu z funkce ke konci května se domluvil s premiérem, s Vojtěchem o tomto termínu zatím nemluvil. Vztahy s ministrem zdravotnictví označil za „celkem vlažné“. Dosavadní rozhovory s Babišem o jeho novém působení zatím nejsou uzavřeny, nechtěl tedy říct, kam míří. Připustil ale, že by mohlo jít o nějaké vládní angažmá. „Nechci předbíhat, dokud to nebylo dohodnuto,“ dodal Prymula.

Ministr v dubnu 2019 nařídil všem náměstkům, aby získali bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Prymula ji měl získat do konce března, Národní bezpečnostní úřad mu ji zatím nevydal. „Všichni náměstci už ji od Národního bezpečnostního úřadu mají, on ji nemá. Já nedokážu vyhodnotit proč,“ uvedl ministr.

Prymulova popularita

Podle serveru Seznam Zprávy náměstek řekl, že se na ministerstvu bojí jeho popularity. „Vnímal jsem to jako účelovou věc, protože se mě tady bojí, to je jednoduché vysvětlení,“ řekl Prymula serveru na otázku jak vnímal loňské nařízení o nutnosti bezpečnostní prověrky pro náměstky. „Kvůli popularitě,“ dodal poté k tomu, proč by se ho někdo v resortu měl bát.

Ideální by bylo otevřít hranice pětice zemí naráz 15. června, prohlásil Babiš po jednání V4 s Merkelovou

Číst článek

O Prymulově záměru skončit ve funkci informoval v pátek právě zmíněný server. „Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti,“ řekl náměstek serveru s tím, že si nechá pro sebe, o jaké skutečnosti jde.

„Jsou to vyjádření, která se mi velmi těžko komentují. Prověrka pro všechny náměstky byla nařízena v dubnu 2019, tedy před více než rokem, kdy – při vší úctě k němu – ještě popularitě nečelil a neřešil tuto epidemii na denní bázi,“ řekl Vojtěch. Prověrky podle něj musí mít většina náměstků na ministerstvech, naopak resort zdravotnictví byl výjimkou s tím, že ji mít nemuseli.

Vojtěchův náměstek po vypuknutí epidemie v Česku řídil Ústřední krizový štáb, od konce března stojí v čele Centrálního řídícího týmu COVID-19, který má na starosti projekt chytré karantény, přípravu nemocnic, otázku léků, laboratoří či zabezpečení lůžek pro nakažené.

Na místo náměstka pro zdravotní péči by ministerstvo muselo vypsat výběrové řízení podle služebního zákona. Prymula avizoval, že má dvě podmínky, za jejichž splnění na ministerstvu setrvá. Jejich obsah nezveřejnil. Chce je ještě probrat s Babišem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme