Prymula bude Babišovým poradcem. Úřad vlády ho zaměstná za 80 tisíc korun měsíčně

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula bude poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO) na Úřadu vlády. „Bude mít smlouvu s úřadem, úplně stejnou jako s každým poradcem,“ řekl na tiskové konferenci premiér. Potvrdil tak informaci, kterou přinesly Parlamentní listy. Prymula byl ministrem zdravotnictví do 21. října. Odejít musel poté, co deník Blesk přinesl fotografie, jak vychází z restaurace, která měla být z nařízení vlády zavřená.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš, Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV,“ řekl Babiš. Zkratkou NERV se označuje Národní ekonomická rada vlády. Návrhy tohoto poradního orgánu nejsou pro vládu závazné.

Podle Vojtěcha pomáhal Prymula tajně soukromé firmě k miliardové zakázce. ‚Nesmysl, jen jsem to přeposlal.‘

Číst článek

O budoucím působení Prymuly dosud nebylo jasno. Prymula 15. listopadu v médiích na dotaz, jestli bude mít roli ve státní sféře, odpověděl, že zájem je, ale nic zatím nenastalo.

Server Seznam Zprávy upozornil na dokumenty zveřejněné v pondělí v registru smluv. Vyplývá z nich, že Prymula dostane za „zdravotnický NERV“ odměnu ve výši 800 tisíc korun.

Smlouva říká, že bude ohodnocen hodinovou sazbou 1000 korun bez DPH. A protože měsíčně nesmí odměna přesáhnout výši 80 tisíc korun bez DPH – smlouva by měla skončit v srpnu 2021. Prymulovo působení by tak mělo trvat 10 měsíců, pokud nedojde k vypovězení smlouvy.

Lobbing za vakcíny

Seznam dále upozorňuje, že smlouva mezi Úřadem vlády a profesorem Prymulou byla podepsána v den, kdy server informoval o tom, že před dvěma a půl lety Prymula coby náměstek ministra zdravotnictví (toho času Adama Vojtěcha za ANO) lobboval u Světové zdravotnické organizace (WHO) za mnohamiliardové obchody soukromé společnosti Praha Vaccines.

Z důvodu utajeného lobbingu mu byla následně jeho nadřízeným Adamem Vojtěchem nařízena bezpečnostní prověrka. Ta, jak je známo, nebyla Prymulovi udělena.

Spekulace o návratu

O tom, že by se měl Roman Prymula opět zapojit do chodu řízení protiepidemických opatření v Česku, se mluví už delší čas.

Ministerstvo využije Prymulovy expertízy v oblasti vakcín a mezinárodních vztahů, řekl Blatný

Číst článek

Minulý pátek Prymula týdeníku Reflex řekl, že bude součástí poradního týmu prezidenta Miloše Zemana. Jeho jednání by se mělo zřejmě uskutečnit už o tomto víkendu, upozorňuje Seznam.

V neděli uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) pro televizi Prima, že by chtěl, aby s ním Prymula spolupracoval jako expert na ministerstvu. Zejména pak v oblasti vakcín, zahraničních vztahů a epidemie.

Podle Seznamu je nutno podotknout, že Prymula se vrací na Úřad v době, kdy americká společnost Novavax (jejíž dceřinou společností je již zmiňovaná Praha Vaccines) má zájem o výrobu vakcíny proti covidu-19.

Aby mohla být vakcína od jakékoliv firmy v Evropě schválena, musí být zařazena na seznam firem Evropskou komisí. O to se nyní podle Seznamu pokouší čeští úředníci.

Výměny na zdravotnictví

Během podzimu, kdy se Česko postupně dostalo v počtu nakažených covidem-19 mezi nejhorší země světa, nastaly dvě výměny na postu ministra zdravotnictví.

Posledních 7 dní ministra A. V.: krize pipetovacích špiček, Babišovy výtky i ošklivá diskuse s hejtmany

Číst článek

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) rezignoval 21. září. Tehdy řekl, že demisí chce vytvořit prostor pro řešení epidemie, která v posledních dnech nabývá na závažnosti. Počty případů v září strmě rostly a ve dnech před Vojtěchovým odchodem překonaly tři tisíce za den. V listopadu se několikrát dostal denní počet nově pozitivních i nad 15 tisíc.

Vojtěchův nástupce Prymula, který byl původně jeho náměstkem a v květnu z ministerstva po sporech odešel na nově vzniklé místo vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, měl jako odborník na epidemiologii pomoci Česku epidemii znovu dostat pod kontrolu.

Za jeho vedení ministerstva byl znovu vyhlášen nouzový stav, uzavřely se téměř všechny školy i většina obchodů, byly zakázány kulturní a sportovní akce i vycházení v noci a bylo zavedeno povinné nošení roušek. Až minulý týden se do lavic mohla vrátit část žáků základních škol a od tohoto týdne byla díky zlepšení epidemické situace zmírněna další opatření.

aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme