Odpoledne Prymula volal po zpřísnění opatření, pak šel na zápas Slavie. Babiš s ním ukončil spolupráci

Ještě ve čtvrtek odpoledne v České televizi premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula tvrdil, že by byl s ohledem na horšící se epidemickou situaci v Česku pro zavedení striktních opatření. Jen o několik hodin později ho ale fotograf Deníku Sport zachytil, jak sedí na tribuně stadionu v pražském Edenu, kde se hrál zápas Evropské ligy mezi Slavií a Leicester City. Premiér Andrej Babiš (ANO) s Prymulou ukončil spolupráci.

Praha (Aktualizováno: 23:15 18. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (vpravo dole) sleduje utkání Slavia Praha proti Leicesteru | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

„Dostáváme se na rozcestí, kde si musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, jestli tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ prohlašoval ještě odpoledne Prymula

Na dotaz severu Novinky.cz pak naznačil, že by šlo o omezení kontaktů a pohybu. Dodal přitom, že je pozdě na to, aby lidé převzali odpovědnost, jak apeloval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

„Teď je vyhrocená situace a měnit systém z technokratického po liberální s osobní odpovědností je rizikové,“ řekl Prymula.

Kromě tradičních celebrit typu Mynáře nebo Vondry dorazil na fotbal Slavia - Leicester i Roman Prymula (dolní řada, druhý zleva). Někdo má holt kliku.
Foto: Pavel Mazáč (@Deník Sport)

19:35 – 18. 02. 2021

172 1654

Večer ale sám šel na zápas Evropské ligy. Na dotaz serveru iROZHLAS.cz, jestli je to podle něj v pořádku, Prymula odpověděl: „Ano, byl jsem s dvě hodiny starým negativním testem a respirátorem na legálním fotbalovém zápase s povolenou návštěvou diváků. Podotýkám, že jsem letos neměl žádnou dovolenou, natož zahraniční. Zdá se, že já smím být pouze doma.“

600 lidí na utkání

Stejně jako v ligových zápasech mohlo být i na čtvrtečním útkání mezi Slavií a Leicesterem City 600 lidí z řad sponzorů a přátel klubu. „Jsou výjimky za přísně stanovených pravidel pro partnery a sponzory klubu,” řekl České televizi už odpoledne klubový šéf Jaroslav Tvrdík. Všichni museli mít respirátor třídy FFP2 a také PCR test, který jim zdravotníci udělali dvě hodiny před zápasem. Mobilní centrum, které ve čtvrtek měl klub k dispozici, by podle něj mohlo za 48 hodin otestovat až devět tisíc lidí.

Premiér Babiš pro server Novinky.cz uvedl, že s Prymulou kvůli návštěvě zápasu ukončil spolupráci. 

„Pan Prymula je velký odborník na epidemie, sociální inteligenci ale postrádá. Tohle je prostě opět špatně, vůči fotbalovým fanouškům, kteří nemůžou na stadion, i lidem, po kterých teď chceme, aby byli hlavně doma,“ napsal serveru a dodal, že to „působí papalášsky“.

Podle fotografie z pražského Edenu byli mezi dalšími návštěvníky fotbalového utkání také prezidentův kancléř Vratislav Mynář s manželkou, europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra, ředitel České televize Petr Dvořák nebo tenistka Petra Kvitová.

Na zápase byl i Jan Marounek, zástupce hlavní hygieničky, ředitel odboru ochrany veřejného zdraví. Na dotaz Mf Dnes uvedl, že na Slavii šlo o program pilotního testování: „Zkoušeli jsme testovaní metodou PCR části osob přímo v den zápasu a části osob antigenním testem před zápasem a propojení výsledků laboratorních testů do systému vstupenek a propojení na vstupní kontroly na stadion.“

Prymula skončil na postu ministra zdravotnictví v říjnu poté, co deník Blesk zveřejnil fotografie, na kterých byl zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace, v době, kdy bylo zakázáno provozovat stravovací zařízení, a bez roušky usedá do služebního auta. 

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme