‚Lidé na těchto pozicích musí jít příkladem.‘ Marounek končí, Blatný ho odvolal po návštěvě stadionu

Šéf odboru veřejného zdraví na ministerstvu zdravotnictví a zástupce hlavní hygieničky Jarmily Rážové Jan Marounek skončí ve funkci. Důvodem je jeho účast na čtvrtečním fotbalovém utkání mezi pražskou Slavií a anglickým Leicesterem. Po kritice ze strany premiéra Andreje Babiše (ANO) se k tomuto kroku rozhodl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Šéf resortu zdravotnictví uvedl na twitteru, že Marounka vyzval i k veřejné omluvě.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:48 19. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Marounek | Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Domluvili jsme se na ukončení spolupráce, protože tohle není možné,“ řekl pro server Novinky.cz premiér Andrej Babiš ve čtvrtek večer. Mluvil přitom o svém poradci, epidemiologovi Romanu Prymulovi.

Ve funkci kvůli účasti na fotbalovém utkání mezi Slavií a Leicesterem skončil i Jan Marounek, zástupce hlavní hygieničky Rážové.

V pátek odpoledne to na twitteru ministerstva zdravotnictví oznámil šéf resortu Blatný s tím, že se na odvolání dohodl s Rážovou a státním tajemníkem Stanislavem Měšťaněm. Ředitelem odboru veřejného zdraví na ministerstvu nicméně Marounek zůstává.

Jan Blatný: Jan Marounek byl dnes odvolán z pozice zástupce hlavní hygieničky. Stalo se tak po dohodě se státním tajemníkem a hlavní hygieničkou. Lidé na těchto pozicích musí jít příkladem. Pana Marounka jsem také vyzval, aby se veřejně omluvil.

18:40 – 19. 02. 2021

19 277

Ministr se ke kritizovanému utkání vyjádřil na tiskové konferenci už v pátek ráno. „Vyjádřím se obecně – lidé, kteří jsou na těchto pozicích, chtějí po lidech, aby byli doma, a hovoří o tvrdých lockdownech, musí jít příkladem. Je to negativní signál ke spoluobčanům. Nepovažuji to za správné,“ kritizoval šéf českého zdravotnictví s tím, že právě Marounek uděluje pro taková utkání výjimku, která diváckou návštěvu umožňuje. 

600 lidí na utkání

Stejně jako v ligových zápasech mohlo být i na čtvrtečním útkání mezi Slavií a Leicesterem City 600 lidí z řad sponzorů a přátel klubu. „Jsou výjimky za přísně stanovených pravidel pro partnery a sponzory klubu,” řekl České televizi už odpoledne klubový šéf Jaroslav Tvrdík. Všichni museli mít respirátor třídy FFP2 a také PCR test, který jim zdravotníci udělali dvě hodiny před zápasem. Mobilní centrum, které ve čtvrtek měl klub k dispozici, by podle něj mohlo za 48 hodin otestovat až devět tisíc lidí.

Marounek pro server iROZHLAS.cz uvedl, že se před zápasem zkoušelo testování proti koronaviru. „V praxi proběhlo ověření nastavených organizačních a protiepidemických opatření včetně ověření testování v den konání akce a propojení na vstupní systémy před tím, než se tento pilotní provoz rozšíří i na další sportovní a kulturní akce,“ sdělil. 

Dřív než Blatný oznámil jeho odvolání, uvedl Marounek, že osobní odpovědnost z účasti na utkání nevyvodí. „Kdybych se na místo nevydal a nezkontroloval dodržení nastavených závazných hygienicko-protiepidemických podmínek pro konání soutěže a nastavení karanténních opatření, tak bych byl kritizován, takto jsem kritizován taktéž,“ stěžuje si. 

Utkání kromě Marounka a Prymuly sledovaly i další známé osobnosti. V hledišti byl například ředitel České televize Petr Dvořák, prezidentův kancléř Vratislav Mynář nebo tenistka Petra Kvitová. 

sto, bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme