Prymula chystal projekt soukromého testování. Na plánu se podílel i další účastník schůzky na Vyšehradě

Poradce premiéra, epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se koncem roku angažoval v soukromém projektu antigenního testování pro statisíce Čechů. Na kreativní a marketingové části projektu se podílel galerista Jan Třeštík, jeden z účastníků říjnového setkání v uzavřené restauraci na Vyšehradě. Myšlenka masivního testování ale nezískala podle Prymuly podporu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr zdravotnictví plánoval projekt soukromého testování pro veřejnost | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prymula serveru Seznam Zprávy řekl, že v projektu měl na starosti odborné záležitosti. Cílem bylo vytvořit po celé zemi speciální „pointy“, které by lidem i firmám nabízely antigenní testy placené ze zdravotního pojištění. Prymula neuvedl, kdo konkrétně za projektem stál a komu by platby za testování přicházely.

Pražský magistrát rozhodl o pokutě pro restauraci Rio's na Vyšehradě, kde se sešel Faltýnek s Prymulou

Číst článek

„Samozřejmě ty subjekty, které by to provozovaly, by asi nějaký zisk mít mohly. To je nepochybné,“ uvedl Prymula. Dodal, že existuje nejmenovaný bohatý sponzor, který by zařídil vybavení testovacích míst. „Nechci říkat sponzora, nebylo by to korektní, když se nám to nepovedlo zrealizovat,“ dodal exministr.

Podle serveru se Prymula i další lidé kolem něj při jednáních o tomto privátním projektu zaštiťovali Úřadem vlády a ministerstvem zdravotnictví jako institucemi, které se na této plošné testovací akci podílejí a podporují ji. Bylo to například při jednání s vedením pražské Nemocnice Na Bulovce, potvrdil serveru její ředitel Jan Kvaček.

Ministerstvo i Strakova akademie ale uvedly, že jde o soukromou akci, s níž nemají nic společného. „Premiér si při webexovém jednání pouze vyslechl prezentaci zástupců projektu antigenního testování,“ uvedl mluvčí vlády Vladimír Vořechovský.

Na vyšehradské schůzce byl s Prymulou a Faltýnkem i galerista Třeštík. ‚Chtěl jsem pozdravit známé,‘ říká

Číst článek

Podpora premiéra

Třeštík podle svých slov z telekonferenci s premiérem Babišem z počátku prosince pochopil, že marketingová kampaň má premiérovu podporu a že proti není ani ministerstvo zdravotnictví. „Vzhledem k tomu, že ministerstvo s panem Třeštíkem nijak nespolupracuje, nepodílíme se nijak ani na uvedené kampani,“ reagovala mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Prymula v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že nejambicióznější plán, tedy protestovat obrovské množství lidí, padl poté, co se za něj nepostavil předseda vlády. Podle Třeštíka se ze stejného důvodu nakonec nerozjela ani propagační kampaň, i když už byly natočené propagační klipy a připravené billboardy s herci či zpěváky. „Premiér si asi řekl, že lepší strategií pro boj s virem je propagovat očkování,“ poznamenal galerista. Prymula nyní jedná například se šéfem Národní sportovní agentury Milanem Hniličkou o možnosti testování sportovců, uzavřel server Seznam Zprávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme