Prymula chtěl registrovat hosty restaurací. ‚Nesmysl, žádný formulář nebude,‘ dementoval plán Babiš

Při čtvrtečních interpelacích v Poslanecké sněmovně uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), že by se Češi mohli kvůli snazšímu odhalování výskytu a šíření koronaviru registrovat při návštěvě hospod a restaurací. Později večer své vyjádření zmírnil a opatření označil pouze za teoretické. Premiér Andrej Babiš (ANO) večer v České televizi označil registraci lidí v hospodách za nesmysl.

Praha (Aktualizováno: 13:20 2. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prymula také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření eRoušky | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíšou,“ uvedl ministr Prymula při interpelacích. Termín zavedení ale neupřesnil. Později ve čtvrtek večer ministr na twitteru uvedl, že se jedná o teoretické opatření. Pravděpodobnost zavedení vyčíslil na 10 - 15 procent.

VIDEO: ‚Neskákejte mi do řeči, nejsem Adam Vojtěch.‘ Superdebata ke krajským volbám byla vyhrocená

Číst článek

Registrace lidí v hospodách kvůli snazšímu odhalovaní covidu-19 je nesmysl a nebude, řekl Babiš v České televizi. „Pan Prymula je nový. Dneska (ve čtvrtek) mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl, žádný formulář nebude,“ dementoval plán Babiš. „Prymula ještě neví, že každá jeho věta je podrobena průzkumu. Tohle pro něj byla velká lekce,“ reagoval na vyjádření ministra zdravotnictví předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO).

„Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil. Povinná registrace v restauracích je jen jedno ze zvažovaných opatření, pokud se bude epidemiologická situace zhoršovat,“ komentoval následně ministr zdravotnictví. 

Interpelace

Prymula ve sněmovně reagoval na dotaz pirátského poslance Ondřeje Profanta, kterého zajímalo zlepšení systému takzvané chytré karantény.

Šéf resortu zdravotnictví také uvedl, že se chystá masivnější kampaň ve prospěch rozšíření mobilní aplikace eRouška, kterou zatím používá zhruba 560 000 lidí. Dosavadní kampaň je podle ministra nedostatečná. Aplikace má pomoci při sledování možných kontaktů s osobami nakaženými koronavirem.

Aplikaci eRouška si stáhlo 455 tisíc lidí. ‚Naše zkušenost s ní je nulová,‘ říká mluvčí hygieny

Číst článek

Poslanec dosavadní vládní kroky v boji proti koronaviru označil za nepřesvědčivé. Podle Profanta má na tom podíl to, že vláda nezveřejňuje dostatek informací a její rozhodnutí jsou nepředvídatelná, což vede k problémům ekonomiky.

K vytížení nemocnic ministr uvedl, že tyto údaje už mají k dispozici samy nemocnice, lékaři a záchranné služby. „Od pondělí bude systém propojen tak, že každý (účastník systému) bude vidět každého,“ řekl Prymula.

Data vytíženosti nemocnic podle krajů budou podle ministra zveřejňována jednou týdně, vytížení jednotlivých nemocnic ale ne. Důvodem je podle Prymuly obava z toho, že lidé by si vybírali, do které nemocnice chtějí.

K Profantově žádosti o zveřejnění modelů vývoje epidemie ministr řekl, že těchto modelů bylo zveřejněno už několik, ale žádný z nich nebyl dostatečně realistický. Prymula uvedl, že skokový nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19 na počátku září nikdo nepředvídal.

Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena, je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi 10–15 %. Je to jen bouře ve sklenici vody.

20:05 – 01. 10. 2020

12 371

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme