Rozestupy i v rámci skupiny? Nejednotná komunikace Prymuly s ministerstvem zmátla dětské organizace

Od nástupu Romana Prymuly (za ANO) na post ministra zdravotnictví si premiér Andrej Babiš (ANO) sliboval zlepšení chaotické komunikace. Jenže to se zatím nedaří. Další přešlap zmátl dětské organizace. Prymula se totiž neshodl se svým ministerstvem, jak si vykládat nařízení o dvoumetrových rozestupech. Zatímco ministr zdravotnictví tvrdil, že se to týká i lidí uvnitř jedné skupiny, jeho podřízení vysílali do světa opačný názor.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oddíly neměly jasno v tom, zda budou děti muset dodržovat dvoumetrové odstupy i v rámci jedné skupiny například během výletu. (ilustrační foto) | Foto: Junák – svaz skautů a skautek ČR, Foto Havlínovi | Zdroj: Flickr (CC BY 2.0)

Skaut a další dětské organizace začaly ve čtvrtek zjišťovat, jak si mají vykládat nové nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení hromadných akcí. Podle něj vláda zakázala vnitřní akce s účastí převyšující 10 lidí a venkovní akce s účastí nad 20 lidí. Zároveň nařídila, že odstup od jiných lidí musí být více než dva metry.

Většina okresů je na semaforu oranžových, zčervenalo okolí Prahy a Uherskohradišťsko

Číst článek

Oddíly neměly jasno v tom, zda budou děti muset dodržovat dvoumetrové odstupy i v rámci jedné skupiny například během výletu. S výkladem jim nepomohli ani jejich právníci. Obrátily se proto na ministerstvo zdravotnictví. Když jim odpověď nepřišla, zkusily to přes sociální síť twitter.

Tam je čekala překvapivá odpověď od ministra Prymuly. „Odstup od jiných osob větší než 2 metry je nezbytný pro to, aby nedocházelo k šíření i v menších skupinách. Proto se toto opatření vztahuje i na osoby uvnitř skupin,“ odepsal.

Radiožurnál se zároveň obrátil na tiskový odbor ministerstva. To ale přišlo s výkladem, že odstup dvou metrů musí být mezi skupinou a cizími lidmi. „Jde o odstup skupiny od okolí. Když jsou osoby na jedné akci, nesmí jich být víc než 10 uvnitř/20 venku,“ napsal tiskový mluvčí Martin Novotný.

Smazaný tweet ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) | Zdroj: Twitter Romana Prymuly (@profesorPrymula)

Mezitím ministr svůj tweet smazal. Když redakce konfrontovala mluvčího s vyjádřením jeho šéfa na twitteru, potvrdil svou předešlou odpověď. „Uvnitř skupiny nemusí být rozestupy 2 metry. Odstup 2 metry platí na okolí skupiny.“ Na otázku, proč ministr vykládá nařízení jinak, neodpověděl.

Ministr zdravotnictví Prymula měl problémy s komunikací již ve čtvrtek, když ve sněmovně uvedl, že plánuje opatření jako v Německu, podle kterého se budou muset lidé před vstupem do restaurace zapsat. Premiér Babiš to ve večerní předvolební debatě označil za dezinformaci. Už v úterý Prymulovi vytkl komunikaci během prodlouženého víkendu.

Jana Karasová, Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme