Prymula: Mého třetího návratu se lidé nedočkají. Nemyslím si, že bychom na Slavii cokoli porušili

Bývalý ministr zdravotnictví a exporadce premiéra Roman Prymula odmítl, že by se v souvislosti s pandemií vrátil na veřejné posty. Jeho třetího návratu se podle něj lidé nedočkají. Epidemiolog to v neděli řekl v Otázkách Václava Moravce. Omluvil se všem, kteří do něho vkládali naděje. Řekl, že se stal určitým symbolem a dále nechce polarizovat společnost.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prymula na podzim krátce působil jako ministr zdravotnictví, z funkce odešel poté, co byl vyfotografován při vycházení z uzavřené restaurace na Vyšehradě. Poté ho premiér Andrej Babiš (ANO) jmenoval svým poradcem, z funkce odešel tento týden po návštěvě fotbalového utkání. Několik hodin předtím vyzýval k takzvanému tvrdému lockdownu, tedy přísnějším protiepidemickým opatřením a omezení pohybu.

Odpoledne Prymula volal po zpřísnění opatření, pak šel na zápas Slavie. Babiš s ním ukončil spolupráci

Číst článek

Svou přítomnost na fotbalovém zápase v neděli Prymula hájil tím, že se dlouhodobě snaží obhajovat cestu, která by přes pečlivé testování vedla k otevření sportovních a kulturních akcí.

„V tomto režimu to proběhlo. Já si nemyslím, že bychom cokoli porušili, že bychom byli příčinou jakéhokoli šíření této nemoci,” řekl. Připustil, že jeho návštěva byla špatně načasována a eticky ji považuje za spornou.

‚Stal jsem se symbolem’

Odchod z postu poradce premiéra podle svých slov inicioval on sám při komunikaci prostřednictvím esemesek s Babišem. „Stal jsem se bohužel pro obě strany jakýmsi symbolem a myslím si, že není dobře, aby společnost byla tímto způsobem polarizována, proto jsem se rozhodl odejít,” řekl.

Odmítl, že by byl myslitelný jeho třetí návrat na nějakou veřejnou funkci. „Omlouvám se těm, kteří ve mě vkládali své naděje, já doufám, že tady bude někdo další,” dodal. Doufá, že se polarizovaná situace po jeho odchodu částečně uklidní.

Prymula si nemyslí, že by ve svých funkcích v souvislosti s pandemií udělal „mnoho odborných” chyb. Zpátky by vzal svá slova o návratu dětí do škol, když na podzim sliboval brzké znovuotevření škol, což se ale kvůli epidemické situaci nestalo. „Byla to moje zásadní chyba, za kterou bych se chtěl omluvit, kromě té vyšehradské,” dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme