Prymula: V důsledku nedodržení opatření přijde po Velikonocích nárůst nakažených koronavirem

Kvůli porušování disciplíny v dodržování protiepidemických opatření o velikonočním volnu očekává náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula po příští sobotě a neděli nárůst počtu infikovaných koronavirem nového typu. Uvedl to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Řekl také, že vláda plánuje nastartovat po víkendu zdravotnictví tak, aby nezanedbávalo další onemocnění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula

Náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Chce například umožnit nemocnicím dělat plánované operace, které musely odložit. Některá opatření proti koronaviru bude v zemi podle něj ale možné opustit až někdy v letních měsících.

Během Velikonoc přibylo porušování bezpečnostních opatření, policie řeší shlukování i roušky

Číst článek

Podle Prymuly lidé, zejména ve větších městech, podlehli v pátek, v sobotu a v neděli euforii a ve slunečném počasí se vydali ven. Část z nich při tom nedodržela uložená opatření včetně nošení roušek a rozestupů.

Uvolnění pravidel podle Prymuly nicméně vláda musela před svátky riskovat, protože lidé nemohou být čtyři dny zavřeni. Dopady bude možné pozorovat za týden, dodal Prymula.

Mezi tím chce ve zdravotnictví nastavit opatření tak, aby dlouhodobá omezení nedopadla sekundárně na lidi s jinými nemocemi než covidem-19. Uvedl, že nemocní koronavirem kapacity nezahltili.

„Máme poměrně vysokou rezervní kapacitu,“ uvedl a dodal, že část rezervovaných lůžek lze využít na plánované výkony. V případě zvýšení počtu vážně nemocných koronavirem by podle Prymuly šlo kapacity znovu připravit do osmi dnů.

Prymula: Velikonocemi nic neskončilo. Epidemii jsme sice zafixovali, ale tygr čeká za dveřmi

Číst článek

V České republice dosud zemřelo 132 lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Od sobotního večera počet obětí stoupl o tři. Uzdravilo se 422 lidí, v sobotu večer to bylo 411 lidí. Nakažených je 5905. Za sobotu přibylo 170 případů nákazy koronavirem, což je druhý nejnižší nárůst v tomto týdnu.

O volných dnech je ale také počet testovaných pravidelně nižší. Laboratoře od vypuknutí epidemie zpracovaly dohromady 125 126 testů, za sobotu testovaly 4841 vzorků, což je nejméně za tento týden. V nemocnicích bylo v sobotu 442 nakažených, z toho 87 pacientů s covid-19 vyžaduje intenzivní péči.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v uplynulém týdnu prohlásil, že se Česku podařilo vyhnout se nekontrolovanému šíření koronaviru. Signálem, že Češi nejsou v ohrožení, bude podle Prymuly pokles čísla ukazujícího, kolik lidí může nakazit jeden infikovaný (R číslo), pod hodnotu jedna.

Opatření je podle něj třeba uvolňovat postupně, některá až v létě. Reprodukční číslo, tedy průměrný počet lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se v týdnu blížilo k hodnotě jedna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme