Prymula s výroky o koronaviru kraluje veřejnému prostoru. ‚Méně je tady více,‘ upozorňuje expertka

V médiích měl mluvit sám a pouze dvakrát týdně. Zatímco první úkol se mu plnit daří, ten druhý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) zatím nezvládá. Třeba jen ve středu se veřejně vyjadřoval hned pětkrát – při podpisu memoranda, v České televizi, ve sněmovně, pro rádio Impuls i Mladou frontu Dnes. A vedle toho čile tweetuje. Podle expertky na politický marketing Evy Lebedové ale může být takový styl komunikace pro lidi matoucí.

Tento článek je více než rok starý.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tři různé fotografie, třikrát stejný výraz. Pro fotografy je ministr Roman Prymula (za ANO) tak trochu oříšek

Tři různé fotografie, třikrát stejný výraz. Pro fotografy je ministr Roman Prymula (za ANO) tak trochu oříšek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Má komunikovat minimálně, ve středu a v pátek, kdy je semafor. A ať komunikuje sám,“ prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO) koncem září v předvolební debatě na Blesk.cz s tím, že není s Prymulovým vyjadřováním do médií spokojený. Předseda vlády mu to přitom prý vytkl už dříve.

Do zoo se nedostanete už od pátku, kina zavřou v pondělí. Co se mění kvůli epidemii?

Číst článek

Do voleb zbývalo pár dní a Prymula byl v té době ve funkci šéfa zdravotnictví necelé dva týdny. A další komunikační přešlap na sebe nenechal dlouho čekat. „Plánujeme, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíšou,“ uvedl ministr o den později ve sněmovně při interpelacích.

Plán však později Babiš dementoval: „To je nesmysl, žádný formulář nebude.“ A otočil posléze i sám Prymula, který na twitteru uvedl, že se jedná pouze o teoretické opatření, pokud by se epidemiologická situace zhoršovala. „Omlouvám se, že jsem se nepřesně vyjádřil,“ napsal.

Výjimka z pravidla

Výčet tímto ale nekončí. Prymula totiž sliboval, že nová opatření pro boj s koronavirem se budou vždy oznamovat veřejnosti ve středu. Každé pravidlo má ale svoji výjimku, jak ministr vysvětloval na twitteru v reakci na upozornění komentátora Seznam Zpráv Jindřicha Šídla.

„Jindřichu, teď jsem skutečně udělal výjimku, a zatímco všechna dílčí opatření byla oznamována ve středu, tak teď připravujeme balík opatření, která budou na dobu delší než jeden měsíc s dalším výhledem, a proto abychom to stihli prodiskutovat se všemi včetně opozice, tak jsme to museli posunout na pátek,“ popsal ve videu.

Místo pátku ale nakonec chystaná opatření vyhlásil už ve čtvrtek.

Prymula měl přitom korigovat svá vyjádření ve veřejném prostoru hlavně proto, aby byla situace pro občany přehlednější a srozumitelnější. To se mu však, jak se zdá, zatím příliš nedaří. Třeba v průběhu středy ministr mluvil ohledně vývoje koronaviru hned na pěti místech.

Nejdříve při podpisu memoranda o daru 50 plicních ventilátorů českým nemocnicím řekl, že v pátek oznámí zásadnější opatření proti covidu-19. O co přesně půjde, ale upřesnit nechtěl. V České televizi poté alespoň naznačil, že se nová omezení budou týkat volnočasových aktivit a potrvají dva týdny.

Prymulovy přešlapy

Ministr zdravotnictví Roman Prymula mluvil v pondělí také o tom, že „pokud 30 až 40 procent obyvatel nebude respektovat opatření proti šíření koronaviru, vláda bude zřejmě muset přitvrdit“. Záhy se ale ukázalo, že pro takové vyjádření neměl žádné podklady. „Ta čísla jsou jenom ilustrativní, žádný konkrétní výpočet nebo soubor lidí není,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz. Už dříve přitom Prymula čelil kvůli některým svým výrokům kritice. Zejména kvůli tomu, že na jaře tvrdil, že hranice by mohly být vzhledem k pandemii uzavřené až dva roky.

Ve sněmovně pak hovořil před poslanci na jednání zdravotnického výboru, kde zopakoval svá dřívější prohlášení. Posun v rétorice nastal až během jeho podvečerního rozhovoru pro rádio Impuls. Tam mluvil o tom, že část pacientů s covidem by se mohla z nemocnic přesunout do hotelů.

Ve středu večer pak dal Prymula rozhovor ještě pro Mladou frontu Dnes. „Ohledně kultury opatření rozhodně budou,“ uvedl s tím, že se jedná o úplném uzavření například divadel. Deník k tomu doplnil, že se podle jeho informací zakážou dočasně také koncerty a promítat nebudou ani kina.

Lepší než Vojtěch

Informace o plánovaných opatřeních se tak na veřejnost dostávají útržkovitě. Přesto však jde podle expertky na politický marketing Evy Lebedové o posun, alespoň tedy ve srovnání s komunikací Prymulova předchůdce Adama Vojtěcha (za ANO). „Od konce srpna tam byla patrná hodně velká nekoncepčnost a chaotičnost, možná až bezradnost,“ nastínila.

Lebedová upozorňuje, že svůj podíl na tom měly i krajské a senátní volby. Vládnímu kabinetu se podle ní jednoduše s razantnějšími opatřeními během kampaně přicházet nehodilo. A nyní se mu to vrací.

„Vláda ujišťovala, že má všechno pod kontrolou, mlžila a teď se musí vypořádat s tím, že lidé jsou k tomu trochu rezistentní,“ pokračovala politoložka působící na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Byť se podle Lebedové nyní zdá, že koronavirová opatření jsou více promyšlená, způsob, jakým se komunikují navenek, stále není příliš ideální. „Informace se objevují útržkovitě a vznikají pak různé spekulace,“ přiblížila.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Romanu Prymulovi kvůli jeho stylu komunikace v minulosti už několikrát domlouval | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Méně je více

Prymula si za to ale podle ní může tak trochu sám. „Méně je v tomto případě více,“ uvedla dále. Ministerská komunikace by podle Lebedové měla být hlavně jasně srozumitelná. „Když se odpovídá na více otázek, je pak snazší udělat chybu, kterou si někdo špatně vyloží,“ doplnila expertka.

Čilý je přitom Prymula i na svém nově založeném twitterovém účtu. Informuje o aktuálním vývoji kolem koronaviru, odpovídá na dotazy uživatelů, točí edukativní videa, vyvrací dezinformace, vtipkuje.

A jak to všechno stíhá? „Pan ministr opakovaně uváděl, že twitterový účet mu sice byl založen, ale spravuje si ho a píše příspěvky sám,“ zněla odpověď mluvčího resortu Jana Brodského.

Prymula podle něj při nástupu do funkce žádným mediálním tréninkem „s ohledem na své dlouholeté mediální vystupování a odbornou erudici“ neprošel. „Na ministerstvu zdravotnictví také standardně využívá k reakcím na novináře a k odpovědím na dotazy tiskové oddělení,“ doplnil Brodský na dotaz, zda má Prymula k dispozici poradce přes média.

Spor lékařů kvůli koronaviru. ‚Přestaňte děsit lidi,‘ žádají Pirk a další. ‚Raději mlčte,‘ zní z první linie

Číst článek

Server iROZHLAS.cz se na mediální výstupy chtěl zeptat i samotného Prymuly, neměl ale čas. „Nezlobte se, mám akorát jednání ministrů, zkuste zavolat později,“ reagoval. Na telefonu se ho poté ale zastihnout už nepodařilo.

Prymula je přitom podle analýzy Newton Media vidět v médiích více než premiér Babiš. Zatímco v prvním týdnu jeho funkce Prymulu zmiňuje 4921 článků, Babiše, který dosud v médiích kraloval, uvádí 4469 textů.

Podle rozboru využívajícím tzv. technologii entit se o Prymulovi psalo čtyřikrát víc než o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi a dvakrát častěji v porovnání s odcházejícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem.

Premiér mezitím na svých sociálních sítích v posledním týdnu řešil spíše nekoronavirová témata. Vedle snímků z jednání s jednotlivými ministry či vládní rady pro zdravotní rizika zveřejňoval fotky z návštěvy obří pily, z videokonference ke stavebnímu zákonu nebo ze sněmu Svazu průmyslu a dopravy.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme