Podle Vojtěcha pomáhal Prymula tajně soukromé firmě k miliardové zakázce. ‚Nesmysl, jen jsem to přeposlal.‘

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula měl za zády tehdejšího šéfa resortu Adama Vojtěcha (za ANO) dopomáhat soukromé firmě v dopise adresovaném Světové zdravotnické organizaci k zajištění výroby vakcíny proti dětské obrně. Informoval o tom v pondělí server Seznam Zprávy. Roman Prymula pro iROZHLAS.cz reagoval, že zpráva je nepravdivá a organizaci pouze přeposílal žádost, kterou ministerstvo obdrželo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula odmítl, že by utajený dopis Světové zdravotnické organizaci stál za jeho koncem ve funkci náměstka | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Prymula podle serveru Seznam Zprávy v dopise, pod nímž je podepsán za resort pouze on, oznamuje Světové zdravotnické organizaci, že firma Praha Vaccines splnila kritéria pro manipulaci s virem přenosné dětské obrny. Uvádí také, že společnost má status PEF (Polio Essential Facility), tedy že může pracovat s nebezpečnými viry. Slíbil také, že Státní ústav pro kontrolu léčiv dodá pro účel výroby vakcíny speciálně vyškolené experty a bude zodpovídat za bezpečnou výrobu.

Ministerstvo využije Prymulovy expertízy v oblasti vakcín a mezinárodních vztahů, řekl Blatný

Číst článek

Podle bývalé hlavní hygieničky Evy Gottvaldové však resort s firmou o vakcíně nejednal a zahájení výroby neslíbil, ředitelka Státní ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová sliby zmíněné v dopise označila za nepravdivé. Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navíc později Světové zdravotnické organizaci napsal, že jeho resort oficiální žádost od Praha Vaccines neobdržel.

Tato zjištění Prymula zásadně odmítl. „Zpráva je nesmyslná. Žádost oficiálně na ministerstvo přišla. Ve zveřejněném dopise navíc přímo neuvádím, že firma splnila všechna kritéria, ale pouze že podala přihlášku. Článek je účelový,“ uvedl v reakci pro server iROZHLAS.cz Roman Prymula.

Utajený dopis

Vojtěch naopak tvrdí, že o dokumentu nevěděl a Prymulu ničím podobným nepověřil. Dopis, který nemá číslo jednací, a není tak zaznamenán v systému ministerstva, psal podle Vojtěcha Prymula sám za sebe.

Na vyšehradské schůzce byl s Prymulou a Faltýnkem i galerista Třeštík. ‚Chtěl jsem pozdravit známé,‘ říká

Číst článek

„Přišlo to do datové schránky. Ministr asi nemá povědomí o všem, co resort dělá. Za to já nemůžu. Měla reagovat hlavně paní hlavní hygienička, což neudělala,“ řekl Prymula. Na informaci, že společnost Praha Vaccines však oficiální žádost nepodala, Prymula reagoval tím, že pouze přeposílal, co od firmy obdržel.

Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové však Prymula za firmu lobboval opakovaně a žádal, aby ústav dodatečně podmínky uvedené v dopise splnil.

Společnost Praha Vaccines plánovala vyrábět dětské vakcíny v továrně v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy. Před třemi lety za tímto účelem do areálu investovala skupina Cyrus Poonawala Group téměř tři miliardy korun.

Prymula také odmítl, že by dopis byl příčinou jeho následného konce ve funkci náměstka, k němuž došlo na jaře. „To je také nesmysl,“ reagoval pro iROZHLAS.cz. Prymula z resortu odešel na Úřad vlády, kde působil jako zmocněnec pro vědu a výzkum. Na ministerstvo zdravotnictví se však na podzim vrátil, když v jeho čele nahradil právě Adama Vojtěcha.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme