Roman Smetana do vězení nepatří, shodla se Fischerová s Kaštilem

Olomoucká policie má za úkol dovést do vězení bývalého řidiče městského autobusu Romana Smetanu odsouzeného na sto dní v nápravném zařízení za pokreslení předvolebních plakátů různých politických stran. On sám tento verdikt odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Táňa Fischerová | Foto: Jan Sklenář

Romanu Smetanovi původně soudkyně, manželka vlivného občanského demokrata Ivana Langera, vyměřila sto dnů veřejně prospěšných prací, které ale odsouzený neakceptoval. Proto následoval nepodmíněný trest.

Herečka Táňa Fischerová považuje případ za zásadní a tvrdí, že něco podobného se ještě v České republice nestalo.

„Už samotný fakt, za co byl Roman Smetana vůbec odsouzen, mně připadá fatální a domnívám se, že je to signál, že v této zemi skutečně svoboda slova končí nebo že je velmi zásadně ohrožena,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Herečka Táňa Fischerová a předseda olomouckého Regionálního klubu Mladých konzervativců Josef Kaštil mluví o případu Romana Smetany v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

ODS, která Romana Smetanu zažalovala o náhradu škody, podle ní žije z daní občanů, které dostane na různé předvolební akce a své činnosti.

„Za druhé, to je přece politická reklama, která je vylepena do veřejného prostoru. A možná, že by vůbec stálo za diskusi, co je to veřejný prostor. My to samozřejmě bereme jako jakousi nepsanou domluvu, že veřejný prostor mohou strany čas od času tímto způsobem využívat, ale je to věc k úvaze. Někomu to opravdu může vadit,“ řekla Táňa Fischerová.

Také předseda olomouckého Regionálního klubu Mladých konzervativců Josef Kaštil se domnívá, že Roman Smetana nepatří do vězení.

„Nicméně jeho extrémním postupem a přístupem k té dané věci, kterou si v podstatě – teďka si to můžeme říct – zavinil opravdu sám. Těch 100 dní vězení mu v žádném případě na začátku nehrozilo, ale byl mu vyměřen jiný trest, byl mu vyměřen alternativní trest,“ uvedl Josef Kaštil.

Alternativní trest – obecně prospěšné práce a domácí vězení – podle něj Roman Smetana měl podstoupit, protože došlo k 15tisícové škodě. Škodu ovšem Roman Smetana uhradil.

Skutečnost, že se Roman Smetana neodvolal k jinému soudu, považuje Táňa Fischerová za jednání svobodného člověka, s čímž souhlasí.

„Já v tom stále jenom vidím odvedení pozornosti od toho, že tady není dovoleno mít nějaký názor na politické strany,“ řekla Táňa Fischerová.

Josef Kaštil se naproti tomu domnívá, že nejde o ohrožení svobodného vyjadřování názorů.

„Bohužel pan Roman Smetana využil trošku jiný způsob vyjadřování názorů a myslím si, že už byl způsob, kterým trošku přestřelil,“ uvedl.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme