Roman Týc strávil ve věznici jen pár minut. Neměl občanku

Jen několik minut strávil v pankrácké věznici v Praze umělec pod pseudonymem Roman Týc. Přišel si odpykat měsíční trest za to, že u semaforů na pražských přechodech pro chodce vyměnil světelná sklíčka za panáčky v nejrůznějších pozicích. Vězeňská služba ale umělce záhy propustila, protože u sebe neměl platný občanský průkaz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtvarník Roman Týc při nástupu do pankrácké věznice. Už za pár minut z brány vězení zase vyšel.

Výtvarník Roman Týc při nástupu do pankrácké věznice. Už za pár minut z brány vězení zase vyšel. | Zdroj: ČTK

Týcovi přátelé pak výtvarníka odvedli na policejní služebnu, která by měla ověřit jeho totožnost. Zpátky měl být do 16 hodin, kdy mu vypršela lhůta pro nástup trestu.

„Na jeho návrat tu zatím stále čekáme,“ hlásil od pankrácké věznice ve Zprávách o čtvrté náš reportér.

Přehrát

00:00 / 00:00

U pankrácké věznice natáčel reportér ČRo Martin Drtina

Roman Týc se za potlesku přihlížejících sympatizantů dostavil k nástupu svého měsíčního trestu krátce po druhé hodině odpoledne. Podpořit ho přišlo asi třicet lidí, někteří mu napekli bábovky.

Před branami věznice nechtěl Týc mluvit s nikým:

„Nemám teď úplně náladu to dát. Už jsem víceméně všechno řekl. Je to blbý; mám strach ze sebe. Jak se tam budu chovat, jak budu reagovat. To prostředí nezná nikdo z nás. Zkuste mi to teď ulehčit,“ řekl reportérům, kteří na něj před pankráckou věznicí čekali.

Soud výtvarníka Davida Honse, který vystupuje pod jménem Roman Týc, potrestal za to, že na pražských semaforech pro chodce vyměnil světelná sklíčka za panáčky v pohybu.

Výtvarník Roman Týc mluví s novináři před pankráckou věznicí | Foto: ČTK

Uhradil sice škodu, která tím vznikla, odmítl však zaplatit uloženou šedesátitisícovou pokutu. Podle svých slov by tím uznal, že spáchal trestný čin. Soud proto peněžitý trest přeměnil na vězení.

Vyjádřit podporu mu přišli i dva zástupci galerie, která připravuje výstavu problematických semaforů. Petr Šec soudí, že by se veselá sklíčka na světlech měla do centra Prahy vrátit.

„Protože my si nemyslíme, že je to něco tak závažného, aby za to někdo šel sedět na jeden měsíc,“ poznamenal k výši Týcova trestu Šec.

Martin Drtina, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme