Romové chtějí založit vlastní celostátní organizaci

Víc než 100 zástupců romských rodin, komunit i sdružení se účastní celostátní romské konference v Brně. Chtějí pojmenovat největší problémy romské minority a ustanovit výbor, který by komunikoval s vládou, parlamentem a kraji o možných řešeních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romské konference se zúčastnil i jihomoravský hejtman Michal Hašek

Romské konference se zúčastnil i jihomoravský hejtman Michal Hašek | Zdroj: ČTK

Konference je reakcí na konflikty ve Šluknovském výběžku. Romové, kteří se na brněnském Výstavišti sešli, chtějí podat návrh na řešení problematiky, spojované s jejich minoritou. Poukazují také na chudobu a špatnou ekonomickou situaci jako takovou. Z ní pak vyplývají nepokoje a konflikty obecně.

Na události ve Šluknovském výběžku reaguje celostátní romská konference, která dnes začíná v Brně. Romové se pokusí založit vlastní organizaci s celorepublikovým dosahem, která by měla zastupovat romskou menšinu v jednáních s vládou, parlamentem i kraji.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupořadatel celostátní romské konference Stanislav Daňiel v Dopoledním Radiožurnálu

„Jedním z výstupů bude podání návrhu na vytvoření celostátního Romského sdružení České republiky, která bude romskou komunitu zastupovat v jednáních se státními orgány. Organizace by měla být založena na platformě partnerství romských sdružení a organizací České republiky,“ potvrdil spolupořadatel celostátní romské konference je Stanislav Daňiel.

Romské organizace také zaujmou stanovisko k vládní zprávě o situaci Romů za loňský rok, kterou projednal kabinet. Zpráva konstatuje, že u nás přetrvávají problémy se sociálním vyloučením Romů.

Jako jeden z hlavních problémů přitom zpráva označuje to, že se v romské komunitě nepodařilo zastavit přenos sociálního vyloučení z generace na generaci. Zlepšit sociální situaci Romů může podle vlády hlavně zapojení romských dětí do plnohodnotných vzdělávacích aktivit.

Igor Maňour, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme