Romové demonstrovali proti rasismu v Česku

V několika českých a moravských městech se sešli Romové, aby demonstrovali proti sílícímu extremismu v zemi. Podpořit je přišlo i většinové obyvatelstvo. Odpolední shromáždění byla v Ústí nad Labem, Litvínově, Chomutově, Pardubicích, Brně, Ostravě, Plzni, Liberci, Praze nebo Lysé nad Labem. Drtivá většina skončila bez incidentů nebo střetů s pravicovými extremisty. V Chomutově ale museli organizátoři kvůli útoku neonacistů demonstraci rozpustit. Střety demonstrantů s radikály hrozil také v Ostravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti vzrůstajícímu extremismu v Česku | Zdroj: ČTK

Organizátoři akcí reagovali na žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé včetně dvouleté holčičky. Ta stále bojuje v nemocnici o svůj život. Uspořádali také charitativní sbírku na pomoc postižené rodině. Litvínovské Romy přijel podpořit i odstupující ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

V Chomutově musela být demonstrace předčasně rozpuštěná. Krátce po jejím začátku jí totiž narušilo asi osmdesát extremistů z organizace Autonomní nacionalisté. Chomutovská policejní mluvčí potvrdila, že na místě zasahovalo osm desítek policistů. Díky tomu ale došlo jen k slovním přestřelkám. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, policie také nezajistila žádné zbraně.

V centru Pardubic si v poklidu asi stovka Romů vyslechla vystoupení romských aktivistů a podepisovala petici proti extremismu. Mnozí přispěli do charitativní sbírky na pomoc rodině z Vítkova, která se stala terčem žhářského útoku.

Protestního shromáždění se i s dětmi zúčastnila Ďumila Kašparová - ta se v Pardubicích zatím cítí relativně bezpečně: "Myslím si, že v Pardubicích je větší klid, než na západě nebo severu Čech. Každopádně to může přijít i sem. Doufáme ale, že budeme v bezpečí, že nás policie ochrání. Doufáme."

Romský aktivista Andrej Horvát potvrdil, že pardubičtí Romové se zatím útoků extremistů příliš nebojí: "Jsou i zde, ovšem ne v takovém množství jako třeba v Litvínově. Dochází k nevpouštění do restaurací, odmítání zaměstnání."

O žhářském případu si můžete přečíst:
Rodina z Vítkova dostala věci z humanitární sbírky
Policie: Žháři zaútočili na dům ve Vítkově třemi zápalnými předměty
Prezident otci popáleného děvčátka přerušil trest
Požár v domě romské rodiny ve Vítkově byl založen úmyslně
Dvouletá holčička je po útoku žhářů stále v kritickém stavu
Při požáru domu se těžce popálila dvouletá dívka, policie nevylučuje útok žhářů

Jana Zemanová, Anna Holá, Drahomíra Bačkorová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme