Romové jednali v Kladně o letištních kontrolách

Představitelé pěti vlivných romských organizací řešili znovuzavedení britských kontrol na ruzyňském letišti. Ty označili za diskriminaci celé společnosti a významný ústupek ze suverenity našeho státu. Romové se současně dohodli na podpisu Dohody o sjednocení, která má umožnit lepší prosazování stanovisek tohoto etnika například při jednání s vládou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak po jednání uvedl předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský, podepsaná dohoda by měla fungovat i přes značnou roztříštěnost romských skupin. "Já si myslím, že to bude možné, protože už jsme několik smluv podepsali, pak vznikne jedna velká smlouva, jejichž obsahem bude, že se Romové opět sjednotili."

Jednání se podle netýkalo jen kontrol na letišti, ale také východisek z krize, ve které se romská komunita nachází, především v sociální oblasti. Tato součást mimořádného jednání v kladenském romském centru je přípravou pro jednání s vládními představiteli o aktuální sociální politice a postavení romského etnika v České republice. Podle Ličartovského budou Romové tlačit na vládu, aby poskytla větší množství finančních prostředků na bydlení.

Podle Romů by vláda měla v první řadě zabránit odchodu příslušníků jejich etnika do zahraničí. Jak Ličartovský uvedl, romské jednání nemá vyvolat nepřátelství vůči majoritní společnosti. "My nejsme proti obyčejným lidem, jen bráníme naše občany a pokud skutečně nebude vláda spolupracovat, může se stát že budeme demonstrovat. Společnosti se to samozřejmě týká."

Přijaté usnesení pak hodlají jeho autoři rozeslat zbývajícím zhruba 8 desítkám romských sdružení a vyžádat si tak jejich podporu.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková, Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme