Romové míří k premiérovi, chtějí svého vládního zmocněnce

Svého člověka chce mít na Úřadu vlády Celostátní asociace Romů. Zřejmě i kvůli tomu se dnes sejdou její zástupci s premiérem Petrem Nečasem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Daniel - autor a koordinátor projektu Vzdělávání žáků z národnostních menšin ve Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově

Stanislav Daniel - autor a koordinátor projektu Vzdělávání žáků z národnostních menšin ve Vyšší policejní škole a Střední policejní škole Ministerstva vnitra v Holešově | Foto: Pavel Sedláček

Delegace, která míří za premiérem Nečasem, bude čtyřčlenná a mluvit chce o skutečně účinném postupu, který by vedl ke změně situace v Česku.

Podle vedení Celostátní asociace Romů by měl romskou problematiku řešit vládní zmocněnec pro romskou menšinu. V současnosti spadá pod Moniku Šimůnkovou, která je vládní zmocněnkyní pro lidská práva.

Přehrát

00:00 / 00:00

O setkání zástupců Romů s premiérem se zajímala redaktorka Alžběta Havlová

Místopředseda asociace Stanislav Daniel ale tvrdí, že by romskou problematiku nemusel mít na starosti přímo nový zmocněnec. Přínosem by podle Celostátní asociace Romů bylo také to, kdyby měl předseda vlády romského poradce.

Petr Nečas přijme romskou delegaci odpoledne ve Strakově akademii. Jako předseda vlády se s představiteli Romů sejde u sebe v úřadu poprvé. Mluvit s delegací bude i o školství, zaměstnanosti, bydlení, zdraví nebo bezpečnosti.

U nás ho fyzicky napadali, v Británii oblékl český Rom policejní uniformu

Číst článek

V Česku je podle odhadů asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v takzvaných ghettech, kde je většina dospělých bez práce a rodiny jsou závislé na sociálních dávkách.

Například nedávno vzniklo napětí mezi Romy a ostatními obyvateli na Břeclavsku kvůli vymyšlenému útoku. Situaci se ale podařilo uklidnit a podle předsedy asociace Vladimíra Galbavého je teď důležitá komunikace:

„Je potřeba změnit zažitý názor a pohled na Romy. Nemůžeme házet všechny do jednoho pytle. Jsou tady kultivovaní, vzdělaní lidé, takoví, kteří se chtějí zapojit, integrovat se do společnosti. Je ale potřeba, aby jim to většinová společnost umožnila. Proto vyzýváme jak majoritu, tak město, k větší komunikaci a výměně názorů tak, aby se věci řešily vážně.“

Igor Maňour, Květa Moravcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme