Romové si připomněli u lípy na Letné svůj Mezinárodní den

U Stromu národnostních menšin na pražské Letné si dnes romští aktivisté ze sdružení Athinganoi připomněli zítřejší Mezinárodní den Romů. S ministryní pro lidská práva a menšiny Džamilou Stehlíkovou zalili lípu, kterou společně zasadili před třemi lety jako symbol zapuštění kořenů menšin v Praze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Stehlíková | Zdroj: ČTK

Stehlíková podle svých slov věří, že stejně jako dnes na Letné mají všichni v srdcích toleranci a solidaritu. A že vztahy mezi občany budou spíš v rovině spolupráce a vzájemného obohacení než v rovině vzájemného vymezování, jak se to někdy děje na politické scéně.

Ministryně Džamila Stehlíková ze Strany zelených znovu odsoudila výrok vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka na adresu Romů. Na otázku, zda dostanou podporu od státu i jiní občané než Romové, Čunek odpověděl, že by se nejdřív museli opálit a dělat s rodinou binec a ohně na náměstích. "Ten výrok není v souladu s hodnotami demokratické společnosti, není v souladu s programovým prohlášením vlády. Ani není v souladu s duchem a hodnotami Ústavy a Ústavní listiny práv a svobod, která ve článku tři zaručuje rovnost bez ohledu na národnost, vyznání, barvu pleti," zdůraznila Stehlíková.

Jiří Čunek se už dříve za svá slova omluvil a zopakoval, že jeho slova v tisku byla vytržena z kontextu. "Chci říct, že se omlouvám těm všem, kteří jsou tím pobouřeni, protože patří do nějakých minoritních skupin. Ale zároveň jim chci říct, že to nepochopili, protože já jsem o nich nemluvil, ani jsem k nim nemluvil. Já jsme mluvil k nám politikům," vyjádřil se minulou neděli Čunek.

Sobotní akce na Letné byla součástí celotýdenního programu, který vyvrcholí o Velikonoční neděli koncertem romských kapel. Zdeněk Horváth ze sdružení Athinganoi očekává, že Romové přijmou na závěr petici, ve které se vyjádří ke svému postavení v Česku.

Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme