Romové žádají ukrajinského prezidenta Zelenského, aby vyzval uprchlíky k toleranci a nenásilí

Evropská síť romských organizací ERGO Network a ukrajinská romská organizace ICO Roma Women Fund „Chiricli“ žádají ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby vyzval ukrajinské uprchlíky k respektování rozmanitosti a zdržení se násilí. Prohlášením,jenž v pátek zveřejnil server Romea.cz, organizace reagují na dva nedávné útoky vůči Romům v ČR. Českou policii a ministerstvo vnitra vyzývají, aby pachatele útoků urychleně postavily před soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letos v červnu zemřel mladý Rom po incidentu při festivalu ohňostrojů poblíž brněnské přehrady. Podle nepotvrzených informací byl útočníkem Ukrajinec, policisté pouze uvádějí, že šlo o cizince. Minulý víkend byl v Pardubicích při konfliktu Romů s trojicí mužů, údajně Ukrajinců, lehce zraněn v obličeji romský mladík. Oby případy vyvolaly ve společnosti napětí.

V Pardubicích se demonstrovalo kvůli sobotní potyčce. Pobodaný muž řekl, že chce hlavně bezpečí

Číst článek

„Síť ERGO a ICO Roma Women Fund ‚Chiricli‘ vyzývají českou policii a ministerstvo vnitra, aby zahájily rychlé, účinné a nestranné vyšetřování těchto trestných činů a zavedly opatření, která by podobným incidentům v budoucnu zabránila,“ uvádějí organizace. Důkladné, účinné a nestranné vyšetřování těchto incidentů a naprostá transparentnost při podávání zpráv o jeho výsledcích podle autorů prohlášení zajistí spravedlnost pro oběti a vyšle společnosti jasný signál, že tyto typy trestných činů jsou nepřijatelné a nebudou tolerovány.

V souvislosti s návštěvou ukrajinského prezidenta v Praze apelují romské organizace na Zelenského, aby oslovil všechny ukrajinské uprchlíky a vyzval je k přijetí života v sociální harmonii a toleranci. Zelenskyj by podle nich měl zdůraznit, že je důležité respektovat rozmanitost a zdržet se trestných nebo násilných činů.

Organizace rovněž poukazují na diskriminaci romských uprchlíků z Ukrajiny. Podle nich přijímající země, včetně České republiky, zacházejí s etnickými Ukrajinci jinak než s uprchlíky s původem v romské menšině na Ukrajině. „Na tyto uprchlíky je často pohlíženo jako na ‚romské migranty“, a nikoli jako na uprchlíky, a je jim proto odepřena stejná pomoc a podpora,“ uvádějí autoři prohlášení.

Od začátku ruského útoku na Ukrajinu loni v únoru udělilo Česko dočasnou ochranu zhruba půl milionu uprchlíků z napadené země. Zhruba třetina se jich vrátila zpět. K letošnímu 18. červnu dostalo vízum k ochraně 344.800 lidí z Ukrajiny, většinou ženy a děti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme