Romská rodina se musí vystěhovat z hotelového domu

Romská matka čtyř dětí se musí s rodinou vystěhovat z bohumínské ubytovny. Rozhodl tak dnes karvinský soud. Radnice přitom nemusí Heleně Ščukové nabízet náhradní bydlení. Spor mezi městským úřadem v Bohumíně a romskými rodinami trvá už od července letošního roku. Stávající nájemníci ubytovnu odmítají opustit a město na ně postupně podává žaloby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hotelový dům | Foto: Bohumín

Helena Ščuková je ženou v domácnosti, její muž má částečný invalidní důchod, spolu se čtyřmi dětmi bydlí v hotelovém domě. Když objekt koupilo město, nařídilo jim a dalším nájemníkům, ať ubytovnu opustí. Oni odmítli. Tvrdí, že nemají kam jít. Proto vše skončilo u soudu.

Ještě před rozsudkem Helena Ščuková doufala, že soudkyně nařídí, ať jí město dá náhradní byt, v ubytovně se podle ní už žít nedá, ale jí nic jiného nezbývá. Soud dal ale za pravdu radnici. Ta navíc nemusí romské rodině shánět náhradní byt. Podle verdiktu Romka město omezila v jeho vlastnických právech.

"Jsme spokojeni. Nemůžeme ve svém vlastnictví činit to, co chceme, je nám v tom bráněno lidmi, kteří doposud hotelový dům obývají,"uvítala rozsudek právnička radnice Marta Palermová.

Naopak Helena Štuková neskrývala zklamání. "Jsem na rozpacích z toho, že neberou ohled na děti. Přišla jsem tady právě kvůli svým dětem. Jak vidím, tak ale asi nemají své děti rádi. Nejsou rodiči. Odvolám se."

Kumar Vishwanathan ze sdružení vzájemné soužití, které nájemníkům pomáhá, lituje, že soudkyně spor zúžila na běžnou při mezi nájemníkem a vlastníkem. Podle něj nevidí problém práv dětí, které mohou skončit na ulici nebo v dětských domovech. "Jen to vypovídá o stavu naší společnosti, když soudci nevnímají složitost a širší souvislosti toho problému a zjednodušují ho jen do obchodní záležitosti."

Protože se Helena Ščuková chce odvolat, bude spor znovu řešit Krajský soud v Ostravě.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme