Romské hlídky v Ostravě splnily svůj účel

Fiaskem skončila tisková konference ostravských Romů, kteří měli prezentovat výsledky činnosti občanských hlídek. Romští předáci na konferenci vůbec nedorazili. Předseda krajského výboru Romské občanské iniciativy Mikuláš Horváth, který má všechny dokumenty, měl dorazit z Prahy. Jak ale uvedl Josef Facuna z Demokratické unie Romů, Horváth se vůbec neozval a nezvedá telefon. Podle něj ale hlídky svůj účel splnily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facuna nebyl schopen říci, jestli Romové na základě činnosti hlídek podali nějaká trestní oznámení. Tvrdí, že Horváth se dosud nevrátil z Prahy, kde se včera setkal s kancléřem prezidenta Ivo Mathé. Podle Facuny má Horváth u sebe veškeré podklady, takže nikdo jiný nemůže smysl romských hlídek hodnotit. "Pan Horváth byl včera v Praze na demonstraci, nevíme, co se stalo, možná něco s autem, neozval se nám, takže se k tomu nemůžeme vyjadřovat."

Romské hlídky v ulicích Ostravy svůj smysl splnily, tvrdí předseda demokratického svazu Romů Jozef Facuna. Jejich členům se podle něj podařilo zmapovat situaci v několika lokalitách města, kde žije větší množství Romů. "Bylo to dobré, protože lidi opravdu viděli, že jezdíme mezi ty Romy. Jednali jsme o problémech, které mají mezi sebou, nejen kvůli hlídkám. Budeme mezi ně chodit častěji, když se něco stane, aby mohli podat trestní oznámení na toho člověka, osobu nebo restauraci." Facuna dodal, že Ostravou nyní už hlídky jezdit nebudou, šéfové romských spolků ale budou denně situaci ve městě sledovat.

Několik romských hlídek sledovalo minulý týden, jestli v Ostravě nedochází k rasové diskriminaci Romů. Členové hlídek chtějí údajně podat trestní oznámení na majitele jedné z restaurací, který do své provozovny nepouští Romy. Právě tyto informace měl upřesnit Mikuláš Horváth.

Markéta Kaclová, Tomáš Piňos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme