Romské ženy demonstrovaly proti údajným nuceným sterilizacím

Před ostravskou městskou nemocnicí protestovaly asi tři desítky romských žen. Tvrdí, že jim lékaři v minulosti provedli nedobrovolnou sterilizaci. Nemocnice veškerá obvinění odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace proti sterilizaci žen | Zdroj: ČTK

Romské ženy se postavily přímo před hlavní bránu, v rukou měly transparenty s nápisy: Chceme spravedlnost!, Sterilizujte okurky, ne ženy!, Chceme děti!

"Stojíme tu právě proto, abychom docílily veřejné omluvy a někdy možná i odškodnění," řekla jedna z nich. 40letá Nataša Botušová zdůraznila, že zákrok podstoupila právě v městské nemocnici: "Nevěděly jsme, co je sterilizace. Když ta žena měla bolesti a zrovna začala rodit, přišli i ke mně a dávali mi podepsat papír, na kterém nic nebylo. A víte, jak to je, když žena rodí, má strašné bolesti a ráda se zbaví těch doktorů. Něco tam škrábne a neví co."

Mluvčí nemocnice Marie Dlabalová s tím nesouhlasí: "S těmito ženami soucítíme, ale opravdu na těch žádostech jsou jejich podpisy. Takže, když někdo stvrdí svou žádost o určitý úkon svým podpisem, předpokládáme, že žádosti rozumí. Pokud nerozumí, vy za to můžete?"

O sterilizaci by se mělo hovořit i na dnešním zasedání OSN v New Yorku, kde by měla být přednesena Stínová zpráva o diskriminaci žen v České republice vypracovaná společně Ligou lidských práv, Evropským centrem pro práva Romů a Gender Studies.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme