Romští žadatelé o azyl možná doma přijdou o sociální dávky

Romové, kteří se v zahraničí neúspěšně ucházeli o azyl, by podle Rady vlády pro záležitosti romské komunity neměli mít po návratu nárok na zpětné vyplácení sociálních dávek. Vzniknout by měl také speciální policejní útvar, zaměřený na potírání lichvy v romských komunitách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

romské děti | Foto: René Volfík

Jak uvedl vicepremiér pro vědu, výzkum a lidské zdroje Petr Mareš, rada doporučí některým ministerstvům řadu krátkodobých i dlouhodobých opatření. Mezi krátkodobé patří právě omezení výplaty dávek.

Jak Radiožurnálu řekla mluvčí vlády Anna Stárková, kabinet si uvědomuje, že postavení Romů ve společnosti je často obtížné.

Přehrát

00:00 / 00:00

A. Stárková: Vláda a Romové

"Vláda se bude snažit pokračovat v rozvoji už zahájených úspěšných programů integrace. Bude podporovat využití romských poradců a posílí úsilí ochrany Romů před kriminálními jevy, k nimž patří i lichva v romských komunitách," přislíbila vládní mluvčí.

V posledních měsících rapidně vzrostl počet českých Romů, kteří žádají o azyl ve Velké Británii. V první polovině července to údajně bylo přes 180 Čechů. Například v lednu se přitom britským úřadům hlásila jen asi dvacítka lidí.

K odjezdu za hranice se v pátek chystá další skupina ostravských Romů. Podle dostupných informací ale někteří vracejí jízdenky. Jejich zájem o cestu s karvinskou cestovní kanceláří opadá. Jak říká její majitel, řada Romů po neúspěchu předchozích dvou skupin vrací jízdenky. Minulý pátek němečtí celníci na Rozvadově do země nevpustili celkem 79 Romů z Ostravy, Litoměřic a Teplic. V pondělí se z 26 Romů domů vrátilo 15.

Milan Kopp, Marika Táborská, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme