Romům se nejlépe z celé EU žije v Česku. Potýkají se ale s diskriminací

Ve vyspělých zemích se Romům nedaří lépe než třeba u nás. K překvapivému závěru došla studie Evropské unie a OSN, která mapovala situaci Romů v 11 zemích EU. Nejlépe se této nejpočetnější evropské národnostní menšině žije v České republice. I když se musí vypořádat s vysokou diskriminací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové z městské ubytovny ve Varnsdorfu

Romové z městské ubytovny ve Varnsdorfu | Foto: Filip Jandourek

Za diskriminaci Romů kritizuje Českou republiku i Amnesty International ve své pravidelné výroční zprávě. Podle výzkumu Evropské unie a OSN patří diskriminace českých Romů k nejvyšší z 11 unijních zemí, kde jsou velké romské komunity. Šedesát procent českých Romů se za poslední rok setkalo s rasovou diskriminací. Tam s velkým náskokem patří Česko k unijní špičce.

Z průzkumu ale také vyplývá, že předsudky, které v naší společnosti vládnou, jsou nezasloužené. Čeští Romové jsou nejvzdělanější a nejpracovitější. Středoškolské vzdělání má třetina mladých a pracuje přes 40 procent dospělých Romů. V porovnání se zbytkem unie to jsou neuvěřitelná čísla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dokumenty EU a OSN a také Amnesty International prostudoval redaktor ČRo Ondřej Bouda

Třeba průměr středoškolského vzdělaní vyšel na 15 procent a zaměstnanost Romů v Evropě je pod 30 procenty. A i co se životního stylu týče, tak jsou na tom čeští Romové patrně nejlépe v Evropě. I když chudobou je ohroženo celých 80 procent z nich, tak i toto číslo je na Evropu vynikající. Zároveň mají nejlépe vybavené domácnosti nebo přístup ke zdravotní péči.

Překvapení pro odborníky

Výsledky výzkumu jsou velmi překvapivé pro odborníky. Předpokládalo se totiž, že na Západě se mají menšiny lépe. To je vlastně v povědomí nejen společnosti, odborníků i samotné menšiny. Proto jsme zažili několik exodů z Česka do Británie nebo do Kanady.

Místo toho se ukázalo, že problémy jsou všude velmi podobné. Vyspělá země neznamená vyšší kvalitu života. A odborníci se teď shodli, že o největší evropské národnostní menšině toho víme velmi málo. Takže pak jí můžeme jen velmi těžko efektivně pomáhat integrovat se do společnosti.

Česká republika snad ve všech ukazatelích předběhla ostatní země. Česko nemusí řešit celou řadu problémů jako jinde. Třeba čeští Romové už žijí převážně ve městech, zatímco na Slovensku v osadách a ve Francii téměř stoprocentně kočovným životem.

Ondřej Bouda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme