ROP Jihozápad a Moravskoslezsko neoprávněně vyplatily až 190 milionů

Někteří příjemci dotací z regionálních operačních programů dostali peníze neoprávněně. Vyplývá to ze závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zaměřil na regionální rady Jihozápad a Moravskoslezsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší kontrolní úřad

Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Tomáš Adamec

Kontroloři prověřili dohromady 28 projektů za celkem 950,2 milionu korun a zjistili, že 187,7 milionu bylo proplaceno neoprávněně. Sporné případy bude řešit antimonopolní úřad.

U obou operačních programů NKÚ narazil na velmi podobné problémy: Šlo hlavně o porušování zákona o veřejných zakázkách, které vedlo k neoprávněnému proplácení dotací. Příčinou byla zejména nedostatečná kontrola projektů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda NKÚ Miloslav Kala v Ranním interview Radiožurnálu

„Například město Rychvald nakupovalo dětské průlezky asi třikrát dráže, než kolik stojí běžně na trhu. Vedle toho jsou jiná města, která si objednala třeba topení v mědi, ale dovolila, aby se realizovalo topení v plastu,“ upřesňuje místopředseda NKÚ Miloslav Kala.

Nedostatky u regionálních rad

Kontrola NKÚ odhalila i nedostatky přímo v regionálních radách, které by měly příjemce důsledně kontrolovat.

„Za nejvýznamnější považuji dvě. To je kontrolní činnost regionálních rad před proplacením dotace. Neproběhla fyzická přejímka, naše následná kontrola, i když bylo deklarováno, že kontrola regionálních rad proběhla, odhalila celou řadu pochybení, na které by se přišlo, kdyby proběhla fyzická kontrola,“ doplňuje Kala.

To je případ třeba Českého Těšína, který z ROP pro Moravskoslezsko získal peníze na úpravu chodníků, parkoviště nebo in-line dráhy. Kontroloři ale na místě zjistili, že město nevystavělo vše, co v projektu přislíbilo. Přesto si ale nechalo proplatit celou dotaci, tedy o 345,6 tisíce korun navíc, a porušilo tak rozpočtovou kázeň.

Budova Městského úřadu v Rychvaldu na Karvinsku, kde se z evropských dotací zaplatily měděné trubky na vytápění a pak stavbaři použili plastové | Foto: Martin Knitl

Druhou oblastí, ve které se objevily nedostatky, pak byly takzvané monitorovací indikátory, ze kterých má vyplynout, zda má vůbec projekt smysl.

„Ukazuje se, že celá řada projektů nebude splňovat následné podmínky udržitelnosti, protože třeba návštěvnost některých sportovních zařízení nebo muzeí je jenom dvacet procent proti předpokladům,“ vysvětluje místopředseda NKÚ.

Michal Sobek z Regionální rady Moravskoslezsko, která odmítá, že by neoprávněně vyplácela evropské dotace, je ale přesvědčen, že zejména velké zakázky jsou v pořádku.

Přehrát

00:00 / 00:00

1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun v Ozvěnách dne

„Většinu z nich jsme předali jako podněty na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a budeme čekat na vyjádření ÚOHZ. Druhá skupiny, to jsou nějaké neoprávněně proplacené výdaje, tam spíše souhlasíme. Po jednání s městy, budeme po nich požadovat menší částky tak, aby nám je navrátili zpět,“ říká Sobek.

Pokud se prokáže, že nedostatek se objevil na straně příjemce dotace, mohou úřady tuto částku vymáhat zpět. „Obecně pokud je chyba, kvůli které není možné žádat o proplacení těchto výdajů Evropskou unii, tak mohou úřady dotaci nebo její část vymáhat po příjemcích, pokud nedostatek byl chybou příjemce,“ potvrzuje 1. náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun.

Česká republika přitom musela nedávno změnit řadu věcí, aby Evropská komise obnovila proplácení dotací. „Jedna věc je nastavení systému. Velký význam vidím v tom, aby se teď po tom takzvaném akčním plánu, nastavené pravidla dodržovala a vymáhala ze strany ministerstev a i Regionálních rad, které dotace spravují,“ dodává Braun.

Martin Knitl, Jakub Šídlo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme