ROP Severovýchod neoprávněně vyplatil dotace za 27 milionů

Z Operačního programu Regionální rady Severovýchod bylo neoprávněně vyplaceno přes 27 milionů korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad. Jeho kontroloři prověřili 13 projektů za víc než 370 milionů korun z let 2007 - 2011 v kraji Libereckém, Královéhradeckém a Pardubickém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie prohledávala kanceláře Úřadu Regionální rady ROP Severozápad | Zdroj: ČTK

„Regionální rada Severovýchod měla velké mezery v kontrole projektů. Například technickou kvalitu projektů posuzoval jen jeden externí odborník. Na základě jeho názoru rada schválila 100 projektů s dotacemi za 3 miliardy korun. Regionální rada tím porušila pravidlo čtyř očí, tedy že projekty mají hodnotit dva na sobě nezávislí znalci,“ řekla mluvčí NKÚ Olga Málková.

Podmínky dotačních smluv jsou podle ní velmi tvrdé a i malé porušení smluv by mělo vést k vrácení neoprávněně čerpané části dotace. Ředitel úřadu regionální rady Zdeněk Semorád ale s některými závěry NKÚ nesouhlasí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí NKÚ Olga Málková a ředitel úřadu regionální rady Zdeněk Semorád ve vysílání Rádia Česko

„NKÚ zmiňuje chybné proplacení 27 miliónů, což je výpočet, který odpovídá stoprocentnímu krácení dotací u projektů, u kterých se podle NKÚ chybovalo. Podle evropských pravidel budou příjemci dotací vracet jen část dotace, která byla například vyplacena na veřejnou zakázku a konečné sankce příjemců dotace nepřesáhnou 4,2 miliónu korun,“ upozornil Semorád.

Kontroloři také zjistili nedostatky u příjemců dotací, které se týkaly hlavně rozpočtové kázně. Například město Lázně Bohdaneč neoprávněně čerpalo 4,4 milionu korun. Porušilo totiž podmínky pro zadávání veřejné zakázky, které byly součástí smlouvy.

Obec Křižany zase podle NKÚ udělala chyby v zakázce na stavbu hřiště. Ředitel regionální rady Severovýchod Zdeněk Semorád ale v tomto případě uvedl, že obce už v pátek vrátila část dotace zpět.

Igor Maňour, Martina Mašková, Zuzana Hálová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme