Dva z 27 obžalovaných v kauze ROP Severozápad chtějí dohodu o vině a trestu. Ostatní vinu odmítají

Dva z 27 obžalovaných v kauze ROP Severozápad mají zájem uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Jedním z nich je již dříve odsouzený bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, jenž spolupracoval s policií při vyšetřování tohoto případu. Druhým je jeden z hodnotitelů projektů. Ostatní vinu odmítají. Hlavní líčení pokračuje u litoměřického okresního soudu.

Litoměřice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz (zleva), podnikatel a bývalý senátor Alexandr Novák, podnikatel Daniel Ježek a bývalá hejtmanka Jana Vaňhová u soudu v kauze ROP Severozápad

Bývalý ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz (zleva), podnikatel a bývalý senátor Alexandr Novák, podnikatel Daniel Ježek a bývalá hejtmanka Jana Vaňhová u soudu v kauze ROP Severozápad | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

Případ se týká rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. Podle státního zástupce zmanipulovali obžalovaní evropské dotace ve výši 14 miliard korun.

Sporná rekonstrukce hotelu. Policie navrhuje obžalobu deseti lidí kvůli dotaci z ROP Severozápad

Číst článek

Pondělní jednání se koná v nepřítomnosti 12 obžalovaných. Státní zástupce doposud přednesl obžalobu, která má 301 stran, a k řízení se s žádostí o náhradu škody připojily Ústecký a Karlovarský kraj, ministerstvo financí a ministerstvo pro místní rozvoj.

K obviněním v obžalobě se mohou nyní vyjádřit obžalovaní. Advokát podnikatele Daniela Ježka, jenž podle obžaloby byl spolu s Alexandrem Novákem (bývalý senátor a starosta Chomutova, který už byl ve vězení) hlavní aktér organizované zločinecké skupiny, svou řeč pronášel celé dopoledne.

Od exekuce až do vily. Exposlankyně Řápková disponuje stomilionovým majetkem, odmítá říct jeho původ

Číst článek

Mezi obžalovanými jsou bývalí sociálnědemokratičtí hejtmani Ústeckého kraje Jana Vaňhová a Karlovarského kraje Josef Novotný, někdejší hejtman Ústeckého kraje za ODS Jiří Šulc, bývalí náměstci ústecké hejtmanky Pavel Kouda a Arno Fišera, bývalý ředitel ROP Severozápad Petr Vráblík, někdejší primátor Mostu Vladimír Bártl, několik hodnotitelů projektů a další osoby.

V seznamu projektů, které údajně obžalovaní ovlivnili, jsou projekty měst a obcí i soukromých investorů. Bývalí ředitelé úřadu podle obžaloby dosazovali externí hodnotitele projektů přímo, nelosovali je. Experti měli v hodnocení projektů klíčovou roli, na základě jejich bodování se o přidělení dotace rozhodovalo.

Kauza se týká období od května 2008 do září 2011. Program byl kvůli neprůhlednému rozdělování peněz a chybám v projektech téměř dva roky pozastaven. Evropská unie vyměřila za chyby už dříve sankci 2,7 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme