ROP Severozápad: sněmovní výbor přerušil projednávání žádosti o vydání poslanců, pozvali i Tuhého

Sněmovní mandátový a imunitní výbor ve čtvrtek opět přerušil projednávání policejní žádosti o vydání Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borky (KSČM) k trestnímu stíhání. Členům výboru vadí to, že nedostali od policie vyžádaný spis a že informace o zahájení stíhání byla zveřejněna tiskovou zprávou, aniž o vydání poslanců sněmovna rozhodla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Novotný

Josef Novotný | Foto: Filip Jandourek

Výbor kvůli tomu zve na příští zasedání policejního prezidenta Tomáše Tuhého a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, řekla novinářům předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS). Uskuteční se v úterý 6. června.

Členové výboru si chtějí kritizované záležitosti podle místopředsedy Martina Plíška (TOP 09) s Tuhým a se Zemanem vyjasnit.

'Zvláštní postup policie'

"Požádali jsme o doplnění vyšetřovacího spisu, nebylo nám vyhověno," konstatoval. Podle dalšího místopředsedy Matěje Fichtnera (ANO) je zvláštní, že policie poslala výboru se žádostí o vydání také usnesení o zahájení trestního stíhání. Policie usnesení obvykle vyhotovuje až potom, co Poslanecká sněmovna vysloví se stíháním souhlas, uvedl. Plíšek se pozastavil rovněž nad tím, že představitelé policie a státního zastupitelství pozvání na čtvrtek odmítli.

Před výborem se ve čtvrtek k záležitosti vyjádřili Novotný i Borka. Policie je chce obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. "Je to celé vykonstruované, účelové," řekl novinářům Novotný, který dorazil na výbor i s advokátem Josefem Lžičařem.

Někdejší hejtman Karlovarského kraje uvedl, že se mu klade za vinu, že měl prosazovat 40 procent celkové částky evropských dotací pro Karlovarský kraj a 60 procent pro Ústecký kraj. "U takové dohody jsem nikdy nebyl, nevím o ní. Nemyslím si, že by někdy prošla," řekl Novotný s poukazem na počty obyvatel obou krajů. "Cítím se naprosto nevinen a poškozen na jméně," dodal.

Policie žádá sněmovnu o vydání poslanců Novotného a Borky kvůli kauze ROP Severozápad

Číst článek

Borka uvedl, že záležitost nevnímá jako politickou. "Pokud někdo něco řekne, tak je třeba samozřejmě věci prověřit a prošetřit," řekl. Novotný byl podle Borky v jiné pozici, když byl členem výboru regionální rady, kdežto on sám byl členem hodnoticí komise. "Nejde to dost dobře srovnávat," dodal.

Novotný ani Borka nebudou sněmovně sdělovat, zda je má vydat, nebo ne. Rozhodnutí ponechají na dolní komoře. Oba jsou podezřelí z poškození finančních zájmů EU a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji.

V případu je nyní obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří také na bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo někdejšího starostu Chebu Petra Navrátila.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, jež chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme