V loňském roce Česko dovezlo 6,8 milionu tun ropy. Polovina jí byla z Ruska

V loňském roce se do České republiky dovezlo 6,8 milionu tun ropy, meziročně o 10,8 procenta více. Polovina z toho byla dovezena z Ruska. Vyplývá to ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropovod Družba může přepravovat až jeden milion barelů ropy denně

Ropovod Družba může přepravovat až jeden milion barelů ropy denně | Zdroj: Profimedia

Od roku 2010 se podle statistiky do Česka dovezlo nejvíce ropy v roce 2017, a to 7,8 milionu tun. Nejméně naopak v roce 2016, kdy do Česka proudilo 5,3 milionu tun. Ropovod Družba v loňském roce do Česka přepravil 48,8 procenta ropy, ropovod IKL zbytek.

Ropovod Družba je s délkou přes 5000 kilometrů nejdelším ropovodem na světě a přivádí do Česka ruskou ropu. Ropovod IKL začíná v bavorském Vohburgu an der Donau, kde se napojuje na ropovod TAL přepravující ropu, která je dopravována po moři do terminálu v italském Terstu.

Česko je podle Fialy připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy. Potřebuje ale odklad a náhradní zdroj

Číst článek

V loňském roce se Rusko podílelo na celkovém dovozu polovinou. Na druhém místě byl Kazachstán, odkud do Česka doputovalo 1,2 milionu tun ropy. Ropa do České republiky proudí také z Alžírska, Spojených států amerických, Libye, Norska nebo Nigérie.

Evropská komise navrhuje mimo jiné do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země.

Česko je připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do České republiky ropu dopravit. Na tiskové konferenci to po středečním jednání vlády řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Česká vláda se snaží dosáhnout odkladu na dva, případně tři roky. Pak bude připravena podpořit šestý evropský sankční balíček. Podobný postoj má Slovensko. Podle slovenského ministra hospodářství Richarda Sulíka země souhlasí se zákazem dovozu ruské ropy do Evropské unie, žádá ale tříleté přechodné období.

Zajistit dodatečné a dostatečné dodávky ropy od alternativních dodavatelů mimo ropovod Družba by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) trvalo přibližně 30 až 40 dní. Takové období by pokryly zásoby Správy státních hmotných rezerv (SSHR), které vydrží zhruba 94 dní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme