Ropáka dostal náměstek ministra průmyslu Pecina

Ekologové opět udělovali cenu za největší antiekologický počin. Ropákem roku 2004 se podle nich stal náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Odborná porota mu ocenění přiřkla například za prosazování další.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Pecina

Martin Pecina | Foto: Sdružení pro Cenu ČR za jakost

Výsledky ankety dopoledne vyhlásilo v Brně pořádající ekologické Hnutí Duha. Cenu Ropák roku uděluje v Česku už 13 let. Letos na ni veřejnost nominovala 31 osobností.

Podle zástupce hnutí Martina Andera si náměstek Pecina zasloužil výhru prosazováním těžby hnědého uhlí v severních Čechách na úkor tamních obcí, za návrhy na stavbu dalších dvou jaderných bloků a za prosazování dalšího zvyšování produkce oxidu uhličitého z českého průmyslu.

Pecina bere zisk anticeny s humorem a naopak si myslí, že republice škodí ti, kteří ji udělují. "Snažil jsem se samozřejmě, abych uspěl co nejlépe. Loni jsem byl až třetí a letos můžu být právem hrdý na to, že mě ti, kteří škodí této zemi, považují za svého největšího nepřítele. Čili já to považuji za poctu pro sebe," řekl Pecina Radiožurnálu.

Za Pecinou skončil na druhém místě náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna. Ekologové mu vyčítají podporu výstavbě dvou vodních jezů v chráněných krajinných oblastech České středohoří a Labské pískovce na dolním Labi a za podporu výstavby dálnice D8 přes chráněnou oblast České středohoří bez tunelu Kubačka. Z podobných důvodů se na třetí příčce umístil ministr dopravy Milan Šimonovský.

Zelenou perlu za největší antiekologický výrok získal vedoucí druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček. Vysloužil si ji za svůj loňský výrok v Hospodářských novinách. V článku prohlásil: "Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace."

Vloni získal Ropáka bývalý ministr dopravy a poslanec za ČSSD Jaromír Schling. Porota mu cenu udělila například za jeho návrhy na zrušení ministerstva životního prostředí a za údajné oslabování zákonů na ochranu přírody. Držitelem Zelené perly byl před rokem zemědělec Miroslav Bindr za to, že nezákonně rozoral 65 hektarů luk v rezervaci Hadí vrch u Rajchéřova v Jihočeském kraji.

Jana Zemanová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme