Ropákem roku je pražský primátor Pavel Bém

Nejméně čtyři prohřešky proti životnímu prostředí spáchal vloni pražský primátor Pavel Bém a vysloužil si za to titul Ropák roku 2008. Výsledky ankety ve čtvrtek v Brně oznámily pořádající ekologické organizace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Ekologové vytýkají Pavlu Bémovi čtyři oblasti, ve kterých podle jejich názoru poškozuje životní prostředí. Tou první je prosazování stavby mrakodrapů na Pankrácké pláni v Praze, kde se uvažuje o výstavbě hotelu vysokého 75 metrů a bytového domu o výšce 104 metry.

Druhým hříchem Pavla Béma proti životnímu prostředí má být podpora stavby severozápadní části silničního okruhu kolem Prahy ve variantě přes obydlené části Suchdola, Dolních Chaber a Čimic. Třetí výtka se pak týká podpory paralelní dráhy ruzyňského letiště. A konečně čtvrtým antiekologickým krokem pražského primátora má být prosazování změny územního plánu hlavního města, které by podle ekologů umožnily takový způsob zastavování pozemků, jenž by opět vedl ke snižování kvality životního prostředí.

Na druhém místě skončili senátor Milan Šimonovský a poslanec Oldřich Vojíř. Oba především za své zákonodárné aktivity, které podle ekologů směřují proti ochraně životního prostředí a životnímu prostředí samotnému.

Média v souvislosti s Ropákem roku 2008 spekulovala o slušných šancích Kateřiny Neumannové a prezidenta Václava Klause. Prezident republiky Václav Klaus skončil nakonec na 4. místě se 156 body od hodnotící komise, když "vítězný" Pavel Bém získal 269 bodů. Ekologové mu samozřejmě vytýkají především jeho postoj k otázce globálního oteplování, který označují za bagatelizaci.

Lyžařka Kateřina Neumannová, která se do ankety Ropák roku dostala kvůli své činnosti manažerky Světového poháru v lyžování ve Vesci v Libereckém kraji, skončila pátá se 116 body. Organizátoři jí mají za zlé odvoz sněhu z chráněných oblastí Jizerských hor.

Ekologové ale nehodnotí jen činy konané proti životnímu prostředí, ale také stejně zaměřená slova. Za výrok roku udělují tzv. "zelenou perlu." Letos ji získal poradce dopravní komise Plzeňského kraje Jaroslav Mencl, který poskytnul Českému rozhlasu rozhovor na téma vliv alejí a stromořadí na dopravní nehodovost a během něj řekl: "My v současné době připravujeme vznik občanského sdružení pod názvem Stromy zabíjejí, protože lidí, kteří skončili svůj život na stromech, neustále přibývá."

Vladan Dokoupil, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme