Ropná havárie už je téměř zažehnána

Osmdesát milionů korun, takový je předběžný odhad škod způsobených havárií ropovodu Družba u Čáslavi. V noci ze čtvrtka na pátek tam uniklo více než 300 tisíc litrů ropy. Většinu se podařilo zachytit, část přesto kontaminovala okolní půdu a zčásti také nedaleký rybník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

likvidace ropné havárie | Foto: Alexandra Mlejnková

Specialistům na ropné havárie se už téměř podařilo odtěžit větší část vrchní skrývky kontaminované půdy. Situaci přímo z místa popisuje ředitel hydrogeologického oddělení Vodních zdrojů Ivo Černý. "Na hraně hráze rybníka je udělána jímka ropných látek, které se snažíme pomocí sorbentů zlikvidovat." Díky včasným opatřením tak zřejmě do rybníka uniklo jen nepatrné množství ropy. Do spodní vody se látka zřejmě vůbec nedostala.

Přesné škody a příčinu ekologické havárie budou odborníci znát nejdřív příští týden. Zatím ale všechno nasvěčuje opotřebení materiálu 35 let starého potrubí. Ředitel společnosti Mero, která ropovod spravuje, Václav Franz dodává: "Jsou tu do 4 metrů do 12 metrů dlouhé roury, je tu třeba svařená šestimilimetrová vedle devítiapůlmilimetrové. Už dožily."

Markéta Kaclová, Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme