Bude třeba nasadit cisterny? Ropovod Družba se musí vyčistit a litvínovská rafinerie má zásobu na 7 dní

Do Česka od pátku neteče ropovodem Družba žádná ropa. Kontaminace přes 250 tisíc tun ropy způsobila závažné technické problémy. Ze zařízení bude podle analytičky Radiožurnálu Jany Klímové potřeba nejprve kontaminovanou ropu odčerpat a poté potrubí vyčistit. Zástupce ukrajinské společnosti Ukrtransnafta v pátek uvedl, že se podařilo najít technické řešení problému a dodávky by mohly být obnoveny počátkem května.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znečištěná ropa znamená problémy, potrubí bude potřeba vyčistit. (Ilustrační snímek rafinerie) | Foto: Patrick Pleul | Zdroj: Profimedia/DPA

„Potrubí zanesené kontaminovanou ropou bude potřeba vyčerpat, vyčistit a teprve poté bude možné spustit novou dodávku. Jedná se o závažný technický problém, který se v minulosti neobjevoval. Kvůli znečištěné ropě se zastavil celý systém distribuce, ani okolní země tak nemají možnosti, jak dodávku jednoduše nahradit,“ řekla Klímová.

Ropovodem Družba do Česka nepřitéká žádná ropa. Litvínovská rafinérie má zásoby na sedm dní

Číst článek

Česko bylo až poslední zemí, která dodávky ropy zastavila. V systému ropovodu až doposud na naše území proudila čistá ropa, ta kontaminovaná se podle dostupných informací zastavila v Bělorusku a na Ukrajině. Unipetrol oficiálně odmítl nové dodávky ve čtvrtek večer.

Jednání v Minsku

O krizové situaci v dodávkách ruské ropy jednali v běloruském Minsku šéfové společností přepravujících ropu z Ruska do střední Evropy.

Šéf ukrajinského podniku Ukrtransnafta Mykola Havrylenko podle agentur prohlásil, že se podařilo nalézt technické řešení problému se znečištěnou ruskou ropou v ropovodu Družba a že Kyjev očekává obnovení dodávek na počátku května.

Problémy se znečištěnou ruskou ropou. Petrochemické společnosti zvažují zastavení nákupu

Číst článek

„Technické řešení se našlo. Myslím, že ke konci první květnové dekády jižní větev Družby začne pracovat stabilně,“ řekl Havrylenko podle agentury TASS. Ukrajinský představitel ocenil, že jednání v Minsku, kterého se zúčastnili také manažeři z Ruska, Běloruska a Polska, bylo „naprosto korektní a profesionální“.

Ředitel běloruského koncernu Bělněftěchim Andrej Rybakov na jednání připomněl, že tzv. špinavá ruská ropa jako první zasáhla Bělorusko, což přineslo škody jak rozpočtu, tak tranzitním operátorům. Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak v Minsku odmítl politické pozadí problému.

České rezervy

V případě nedostatku ropy je stát podle předsedy Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra připraven uvolnit své rezervy. Podle něj nyní probíhají jednání s Unipetrolem a s dodavateli i distributory pohonných hmot v Česku o tom, na jak dlouho mají zásoby benzinu a nafty, případně zdali si mohou zásoby dovézt odjinud.

Česko disponuje dvěma ropovými rafinériemi. Jedna v Kralupech nad Vltavou, druhá v Litvínově je technologicky přizpůsobená na zpracovávání ruské ropy, která má jiné složení než ropa proudící k nám ropovodem IKL ze západní Evropy. Litvínovská rafinérie, patřící petrochemickému holdingu Unipetrol, nemá ropu jak nahradit. Sama nyní disponuje zásobami ropy na sedm dní. 

Jana Klímová, Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme