Roste počet dovolání k Nejvyššímu soudu. Loni jich řešil o pětinu víc

Na Nejvyšší soud se obrací stále víc lidí. Loni tamní soudci dostali o pětinu víc dovolání než v roce 2013. Může za to i občanský zákoník. Častější využívání dovolání, tedy mimořádného opravného prostředku, ale znamená i prodlužování lhůt jejich projednávání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud České republiky

Nejvyšší soud České republiky | Foto: Tomáš Adamec

V trestních a občanskoprávních věcech obdržel Nejvyšší soud loni přes 7100 žádostí o projednání.

Místopředseda Nejvyššího soudu Roman Fiala si nárůst vysvětluje občanským zákoníkem, který začal platit loni v lednu. Lidé si údajně nejsou jisti jeho výkladem.

„Asi musí všichni počítat s tím, že když se ve společnosti přistoupilo k tomu, že se v život uvedl nový hmotněprávní občanský kodex a současně také zákon o korporacích, tak že bude bezpočet problematických právních otázek, které nejsou řešené a které s definitivní platností nakonec může vyřešit až Nejvyšší soud,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na možné důvody nárůstu počtu dovolání se místopředsedy Nejvyššího soudu Romana Fialy a prezidenta Unie obhájců Tomáše Sokola ptala Veronika Hlaváčová

Vysoký počet dovolání podle Romana Fialy způsobuje, že se prodlužují lhůty vyjádření Nejvyššího soudu k daným otázkám. Jeden případ v trestní věci řeší v průměru tři měsíce. Občanskoprávní spor trvá třikrát déle.

Statistika úspěšnosti dovolání se nevede. Podle prezidenta Unie obhájců Tomáše Sokola ale uspěje minimum žádostí.

„Spíš jsou to výjimečné případy, kdy dopředu víme, že od toho se to dá očekávat. V řadě jiných případu jen respektujeme přání klienta, který chce mít jistotu, že udělal opravdu všechno pro tu věc,“ řekl.

Tomáš Sokol podává dovolání zhruba jednou měsíčně. Důvodů, proč se jejich počet zvyšuje, je podle něj více.

„Vysvětluji si to dílem asi větší nespokojeností, to je logicky to, co motivuje, dílem to možná bude i nevědomost o tom, co je vlastně podmínkou pro to, aby to dovolání aspoň teoreticky mohlo být úspěšné. To znamená, jak musí být formálně koncipované a z čeho musí vycházet.“

Dovolání se využívá pro napadnutí pravomocného rozsudku. Očekává, že jejich nárůst bude pokračovat.

Soustava obecných soudů v trestním řízení | Foto: Michal Jindra

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme